اخبار

نظرسنجي

به نظر شما کدام یک از قسمت های زیر در این سایت باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد؟

آشنایی بیماران با پزشکان و بخش ها 32.4%
برنامه های دوره ای آموزش رزیدنت ها 7.4%
آشنایی بیماران با فعالیت های بعد از عمل جراحی 18.6%
معرفی فعالیت های انجام شده در طول ماه 5.3%
مطالب آموزشی برای دانشجویان پزشکی و رزیدنت ها 36.2%


مشاهده نتايج

صفحات پر بازديد

بخش دوم تاريخچه جراحي اعصاب ( 23817 )
صفحه اصلی ( 18554 )
هیئت علمی ( 15493 )
فعاليت هاي گروه جراحي مغز و اعصاب ( 7270 )
بخش سوم تاريخچه جراحي اعصاب ( 6766 )
تاريخچه جراحي مغز و اعصاب و ستون فقرات ( 5782 )
اسلايد هاي آموزشي جراحي مغز و اعصاب ( 4090 )
اسامي رزيدنت هاي گروه جراحي مغز و اعصاب ( 3717 )
همایش اورژانس هاي جراحي اعصاب ( 2906 )
برنامه ماهانه كشيك استاف و رزيدنت هاي جراحي اعصاب ( 2807 )
برنامه هفتگی کنفرانسهای آموزشی رزیدنتهای گروه جراحی مغز و اعصاب ( 2099 )
كنگره بين المللي برزيل ( 2071 )
برنامه هفتگي اتاق عمل و درمانگاه اساتيد جراحي اعصاب ( 1894 )
لیست کشیک استاف جراحی اعصاب بیمارستان قائم عج در بهمن ماه 1388 ( 1607 )
برنامه هفتگی اساتید گروه ( 1314 )
برنامه درمانگاه هاي تخصصي جراحي اعصاب ( 1085 )
آموزش ( 873 )

 
بخش دوم تاريخچه جراحي مغز و اعصاب و ستون فقرات
تاريخچه در دانشگاه علوم پزشكي مشهد
 
از بدو تاسيس بيمارستان امام رضا (ع) (شاهرضاي قديم) در سال1307 درمانهاي جراحي اعصاب توسط پزشكان غير متخصص در اين رشته به بيماران نيازمند در حد رفع مشكلات حاد ارائه مي گرديد.
مرحوم پروفسور بول ون  كه جراحي بلژيكي الاصل بوده و در تاسيس بخش هاي جراحي بيمارستان امام رضا نقش تعيين كننده داشته است. شخصا در درمان مبتلايان به ضايعات مغز و نخاع كه در آن سالها بيشتر سل ستون مهره ها (بيماري پوت) و يا ضربه هاي سر و يا عفونت هاي استخواني بوده دخالت مي كرده اند و در چندين مورد انجام موفقيت آميز برهول براي تخليه خونريزي هاي فوق سخت شامه گزارش شده است.
تا سال 1349 اقدامات جراحي اعصاب تنها در بيمارستان امام رضا توسط جراحان عمومي و ارتوپدي به بيماران ارائه مي گرديد و اكثر بيماران جدي جراحي اعصاب دچار عوارض غير اجتناب ناپذير آن مي شدند و يا در مواردي نادر براي درمان به تهران مراجعه مي نمودند.  در سال 1354 بيمارستان امام رضا (ع) به دانشگاه فردوسي انتقال يافت و روشهاي درماني بيشتر به روز گرديد .

 

 

مرحوم دكتر غلامرضا امير شيباني كه دوره جراحي عمومي را در مشهد به اتمام رسانيده بودند با آگاهي از نياز مبرم استان به تخصص جراحي اعصاب از سال 1347 تا 1348 به مدت يكسال در بيمارستان سيناي تهران زير نظر آقاي پروفسور عاملي دوره تكميلي جراحي اعصاب را گذرانيده و پس از آن در سال 48 به مدت يكسال ديگر دوره تكميلي ديگري را در فرانسه تحت نظر پروفسور گويو گذرانيده (4) و در سال 1349 ابتدا در بيمارستان امام رضا (ع) بكار مشغول شده و توانستند با تاسيس واحدي انجام بعضي اعمال جراحي اعصاب را در بيمارستان امام رضا (ع) ميسر نمايند و در سال 1351 كه بيمارستان قائم افتتاح شد(6) به بيمارستان قائم منتقل شدند و با تاسيس واحدي پيشرفته تر از آنچه در بيمارستان امام رضا (ع) بود امكان انجام بسياري از اعمال جراحي اعصاب را نيز ميسر ساختند. مرحوم آقاي دكتر غلامرضا امير شيباني در سال 1375 و با درجه دانشياري بازنشسته شدند و در سال 1382  فوت نمودند.

مرحوم دكتر غلامرضا امير شيباني

 قاي دكتر عبدالصالح صالحي فارغ التحصيل پزشكي عمومي در سال 1343 دانشگاه مشهد از سال 1347 تا 1349 دستياري جراحي اعصاب را در بيمارستان هاي شهداي تجريش وامام خميني نزد آقاي پروفسور عاملي و آقاي پروفسور ابراهيم سميعي گذرانيده و سپس به مدت دو سال براي تكميل دوره آموزشي به كشور انگلستان عزيمت نمودند و يك سال در شهر(Birmingham) بيرمينگهام و يكسال در شهر ادين برو (Edinburgh) به عنوانSenior House Officer آموزش يافتند و در سال 1351 به ايران بازگشتند(9-8-7-5).
آقاي دكتر عبدالصالح صالحي كه اولين جراح اعصابي بودند كه آموزش كامل جراحي اعصاب آن زمان را ديده بودند از سال 1351 تا 1354 با همكاري آقاي دكتر غلامرضا امير شيباني در بيمارستان قائم مشغول بكار بودند و در سال 1354 به بيمارستان امام رضا انتقال يافته و   انجام بعضي از اعمال جراحي اعصاب را در آنجا نيز ميسر نمودند و تا سال 1357 كه ايشان خود را بازنشسته فرمودند اين وضعيت ادامه داشت (5-4) دو سال پس از بازنشستگي آقاي دكتر عبدالصالح صالحي در سال 1359 واحد سوانح جراحي اعصاب بيمارستان امام رضا (ع) كه در اين زمان تنها امكانات پذيرش و درمان بيماران ضربه اي جراحي اعصاب را داشت منحل و به بيمارستان امدادي شهيد كامياب منتقل گرديد و عملا فعاليت هاي جراحي اعصاب در بيمارستان امام رضا متوقف شد (12-11-10-9) و بيمارستان قائم (عج) و بيمارستان امدادي شهيد كامياب محل تمركز جراحي اعصاب شدند
در فاصله سالهاي 1355 تا 1366 جراحان اعصاب از كشورهاي هند و پاكستان در بيمارستان امام رضا و امدادي مشغول بكار بودند (14-13-12-11).
آقاي دكتر محمد شفيع از سال 1356 تا 1360 در بيمارستان امام رضا و سپس امدادي بكار مشغول شدند(15-11-10-1).
آقاي دكتر جان از سال 1358 تا 1360 در بيمارستان امدادي بكار مشغول شدند(16-11).
آقاي دكتر رائو از سال 1360 تا 1364 در بيمارستان امدادي بكار مشغول بودند(16-11).

دكتر عبدالصالح صالحي


آقاي دكتر عليرضا بيرجندي دانش آموخته جراحي اعصاب مركز شهداي تجريش پس از گذراندن فلوشيپ جراحي اعصاب در مركز پزشكي جان هاپكينز امريكا در سال 1358 در بيمارستان قائم مشغول بكار شده و با تلاش هاي ايشان و به همراه مرحوم آقاي دكتر امير شيباني بيماران جراحي اعصاب از پراكندگي در بخش هاي مختلف خارج شده و بصورت واحدي مستقل در بخش دو جراحي بيمارستان قائم متمركز گرديدند و سپس در بخش ارتوپدي مستقر شدند. از سال 1359 تلاشهاي فراواني براي آموزشي شدن واحدهاي مستقر در بيمارستان قائم (عج) و امدادي به عمل آمد و بالاخره با تلاش و پيگيري مستمر و خستگي ناپذير آقاي دكتر عليرضا بيرجندي هيئت ارزشيابي  به شرط ادغام واحدهاي جراحي اعصاب قائم و امدادي و با وجود آقايان دكتر عليرضا بيرجندي و مرحوم دكتر غلامرضا امير شيباني و وجود آقاي دكتر محمد شفيع در بيمارستان امدادي و وجود بخش نورولوژي و نوروپاتولوژي در بيمارستان قائم درسال 1360 بخش جراحي اعصاب ارزشيابي شده و سه سال آن مورد تاييد قرار گرفت و قرار شد كه دستياران جراحي اعصاب دو سال باقيمانده دوره پنج ساله آموزش دستياري جراحي اعصاب را در يكي از مراكز مورد تاييد كشور بگذرانند(14-13-12-8-7).

دكتر عليرضا بيرجندي

 
آقاي دكتر بهرام بهرامي و دكتر محمد فرجي راد كه قبل از سال 1360 دوره آموزشي خود را در بيمارستان هاي امام رضا (ع) و قائم (عج) ابتدا به عنوان دستيار جراحي عمومي شروع كرده بودند هر دو نفر در سال 1359 پس از انتقال واحد سوانح جراحي اعصاب از بيمارستان امام رضا (ع) به بيمارستان امدادي شهيد كامياب آموزش خود را در واحدهاي جراحي اعصاب بيمارستان هاي امدادي شهيد كامياب و قائم (عج) شروع كردند(11-7-1) و در سال 1361 پس از اتمام دوره مورد تاييد در مشهد به تهران عزيمت نموده (تاييد بخش در سال 1360) و به ترتيب در بيمارستان هاي امام خميني و دكتر علي شريعتي به ادامه تحصيل پرداختند (14-13-12).در اوايل سال 1364 بخش جراحي اعصاب مستقل به  ظرفيت32 تخت در بيمارستان قائم افتتاح گرديد (14-13-8-7). 
  در حال حاضر آقاي دكتر فرجي با مرتبه علمي استادي در سمت رياست بخش جراحي اعصاب بيمارستان قائم مشغول به فعاليت هستند.
 در اواخر سال 1364 آقاي دكتر بهرام بهرامي و آقاي دكتر محمد فرجي راد با درجه استادياري در بيمارستان قائم بكار مشغول شدند (14-13-8-7).

دكتر بهرام بهرامي

دكتر محمد فرجي راد

 
 
آقاي دكتر غلامرضا بهادرخان اولين  دستيار جراحي مغز و اعصاب بودند كه در سال۱۳۶۱دستياري خود را در دانشگاه علوم پزشكي مشهد شروع كرده  و در سال ۱۳۶۴ جهت ادامه تحصيل به دانشگاه علوم پزشكي تهران و ايران رفته و در تیرماه سال ۱۳۶۶ فارغ التحصيل شده و در بيمارستان قائم به عنوان استاديار مشغول بكار شدند (۷-۸).در حال حاضر آقاي دكتر بهادر خان با درجه دانشياري در بيمارستان امدادي شهيد كامياب مشغول مي باشند. ايشان تا دي ماه 1389 رياست بخش جراحي اعصاب را عهده دار بودند. آقاي دكتر حسين مشهدي نژاد  كه درسال ۱۳۶۱ دوره آموزشي خود را در بيمارستان  قائم (عج) ابتدا به عنوان دستيار جراحي عمومي شروع كرده بودند در سال ۱۳۶۲با تغییر رشته به جراحی اعصاب دوره آموزشی خودرا شروع کردند و در سال ۱۳۶۴ جهت ادامه تحصيل به دانشگاه علوم پزشكي تهران رفته و در اواخر سال1366 فارغ التحصيل شده واز سال ۱۳۶7 بيمارستان قائم به عنوان استاديار مشغول بكار شدند (8-7).
در سال 1367 با توجه به كافي بودن تعداد متخصص جراحي اعصاب و امكانات و تجهيزات مناسب موجود در بخشها و اتاق هاي عمل بيمارستانهاي قائم (عج) و امدادي و تنوع بيماران مورد درمان قرار گرفته برنامه پنج ساله آموزشي بخش جراحي اعصاب دانشگاه علوم پزشكي مشهد موردتاييد هيئت برد تخصصي قرار گرفت و نياز به اعزام دستياران به ديگر مراكز كشور رفع گرديد. آقاي دكتر عليرضا بيرجندي از سال 1360 به عنوان رئيس بخش جراحي اعصاب بيمارستان قائم (عج)  تا سال 1389 و از سال 1367  تا كنون به عنوان مسئول بخش جراحي اعصاب دانشگاه علوم پزشكي مشهد منصوب شده اند. (12-8-7). 
 

دكتر غلامرضا بهادرخان

دكتر حسين مشهدي نژاد


 

دومين گروه دستياران آقايان دكتر اعتماد رضايي و دكتر محمد رضا احصايي و دكتر ابراهيم نژاد بودند كه برنامه آموزشي خود را در سال 1364 شروع كردند و از اين سال به بعد بطور مستمر هر سال يك تا سه دستيار در اين بخش پذيرفته شده اند (18-11-8-7).
در سال 1370 آقاي دكتر حميد اعتماد رضايي به عنوان استاديار بخش جراحي اعصاب در بيمارستان قائم استخدام شده و در سال 1373 جهت گذراندن فلوشيپ استرئوتاكسي به كشور امريكا عزيمت و در دانشگاه نبراسكا دوره يكساله استرئوتاكسي را گذرانيده و در سال 1375 پس از بازگشت در بيمارستان امام رضا بخش استرئوتاكسي را تاسيس نموده و اقدام به اعمال مختلف جراحي استرئوتاكسي نموده كه اين وضعيت هنوز هم ادامه دارد (19-18-10). در حال حاضر کادر علمی بخش جراحی مغز و اعصاب دانشگاه علوم پزشکی مشهد توسط آقایان: دکتر علیرضا بیرجندی (استاد) ، دکتر محمد فرجی راد (استاد)، دکترغلامرضا بهادرخان( دانشیار)، دکتر حسین مشهدی نژاد ( دانشیار)، دکتر حمید اعتماد رضائی ( دانشیار)، دکتر محمد رضا احصائی (دانشیار)، دکتر فریبرز ثمینی (استادیار)، خانم دکتر سمیرا ذبیحیان (استادیار) و آقای دکتر حامد خردمند اداره می شود.
تا سال 1381 به جز بخش جراحي استرئوتاكسي كه در بيمارستان امام رضا (ع) مستقر بود تنها دو مركز جراحي اعصاب در دانشگاه علوم پزشكي مشهد وجود داشت يكي در بيمارستان قائم (عج) و  ديگري در بيمارستان امدادي شهيد كامياب. در اين سال(ديماه 1381) يك بخش درماني 32 تختخوابي با 4 تخت ICU و 2 تخت Post ICUو يك بخش 24 ساعته براي پذيرش بيماران انتخابي و اضطراري در بيمارستان شهيد هاشمي نژاد توسط خانم دكتر سميرا ذبيحيان راه اندازي شد.  و سپس آقايان دكتر مير معزي و دكتر آبيلي و دكتر بهار وحدت و دکتر علیپور و دکتر رفعتی در آن مشغول بكار شدند (20).

دكتر حميداعتماد رضايي

دكتر محمد رضا احصايي

در بيمارستان كودكان دكتر شيخ نيز واحد جراحي اعصاب اطفال در سال 1380 افتتاح شد و  خدمات درماني به بيماران نيازمند توسط خانم دكتر سميرا ذبيحيان ارائه شد.  همچنين در سال 1381 كلينيك چند تخصصي براي درمان و پيگيري ديسرافيسم هاي نخاعي در اين بيمارستان شروع به كار كرد و اين وضعيت همچنان ادامه دارد. و سپس در سال 1382  تا 1383 برای گذراندن دوره فلوشیپ جراحی عروق مغز در Barrow Neurological Institute اریزونا به مدت یکسال عازم امریکا شد.

دكتر سميرا ذبيحيان

 
از سال 1385 آقاي دكتر حامد خردمند در بيمارستان امدادي شهيد كامياب مشغول بكار برده شدند و در سال 1388 فوق تخصص خود را در رشته جراحي ستون فقرات از آلمان و ايران دريافت نموده و همكاري ايشان با بخش نوروتروماي بيمارستان امدادي هنوز ادامه دارد.

 

 

از سال 1390 آقای دکتر هومن بهاروحدت به گروه جراحی اعصاب و بخش جراحی اعصاب بیمارستان قائم (عج) پیوسته اند. ایشان در رشته آندوواسکولار نوروسرجری از Barrow Neurological Institute در phoenix اریزونا آمریکا در سال 2007 تا 2008 و از Fondation Rothschild پاریس فرانسه فلوشیپ خود را اخذ کرده اند.
ورود هر يك از اساتيد به بخش جراحي اعصاب منجر به انجام بعضي اعمال جراحي براي اولين بار در بخش جراحي اعصاب دانشگاه علوم پزشكي مشهد شده است(21)(جدول يك).
 
دکتر هومن بهاروحدت

دکتر بابک گنجه ای فر در سال 1380 رزیدنتی خود را در دانشگاه علوم پزشکی مشهد شروع و در سال 1386 فارغ التحصیل شدند ، پس از گذراندن دوره طرح در زابل در سال 1389 دوره فوق تخصص رشته جراحي ستون فقرات عازم آمریکا institute Barrow neurological (2011-2012) و تایید مدرک فوق تخصص جراحی ستون فقرات توسط وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی در سال 1391 به عنوان استاديار فوق تخصصی ستون فقرات  در بخش جراحي اعصاب استخدام و در حال حاضر مشغول به كار مي باشند.
دکتر بابک گنجه ای فر

 


ب ) جراحي اعصاب در استان خراسان
به موازات رشد و تكامل بخش جراحي اعصاب در دانشگاه علوم پزشكي مشهد مراكز ديگري هم در مشهد در ارائه خدمات درماني به بيماران نيازمند نقش داشته اند به جز بیمارستان امام رضا (ع) که از سال  1307 تا 1354 توسط آستان قدس رضوی اداره می شد یکی دیگر از قديمي ترين آنها بيمارستان امريكايي ها واقع در خيابان شاهرضا نو سابق بود كه توسط مسيونرهاي مذهبي امريكايي اداره مي شد و پزشكان خارجي(دکتر کاکران و دکتر بوتارو و ...) در آن به خدمت مشغول بودند(2) بعلاوه بیمارستان سوانح یا 200 تختخوابی که در سال 1351 به بیمارستان شهید کامیاب منتقل شدو بيمارستان 17 شهريور که آقاي دكتر طوسي وند از سال1356تا 1358 در آن مشغول بکار بودند(22). خدمات محدود جراحی اعصاب را به نیازمندان ارائه می کردند.
در سال 1376 آقاي دكتر صفايي و در سال 1377 آقاي دكتر توكلي در بيمارستان 17 شهريور به ارائه خدمات درماني پرداختند و در سال 1381 بخش جراحي اعصاب مستقر در بيمارستان 17 شهريور به بيمارستان فارابي منتقل شد. و در سال 1381 آقاي دكتر مطلق در بيمارستان فارابي شروع بكار نمودند كه اين وضعيت هنوز هم ادامه دارد(23-22).

ج) جراحي اعصاب در ساير شهرستان هاي استان خراسان بزرگ :

آقاي دكتر رحيقي از اواخر سال 1378 در بيمارستان آريا وابسته به دانشگاه آزاد مشغول بكار شدند(24).
در شهرستان هاي مختلف استان خراسان بخش هاي درماني جراحي اعصاب توسط جراحان ذيل افتتاح شد:
در بجنورد توسط آقايان دكتر رحیقی، دکتر احمد صفايي، در سال 1375 تا 1376(25) سپس دکتر ناویا فر، آقای دکتر رفعتی،آقای دکتر خردمند در سال 1385،  آقای دکتر شیخ نظامی.
در قوچان آقاي دكتر هجراني از سال 1387
در بيرجند توسط آقاي دكتر قائمي در سال 1375 (26).
بیمارستان ثامن الائمه (ع) در مشهد توسط آقای دکتر قوامی در سال 1377 (27).
بیمارستان نهم دی در تربت حيدريه توسط آقاي دكتر طالبيان 1379در سال و سپس آقاي دكتر خواجگي در سال 1380 (28).
در نيشابور توسط خانم دكتر ذبيحيان در سال 1380-1378 و سپس آقاي دكتر انوري در سال1380(29).
در سبزوار توسط آقاي دكتر نوبري در سال 1380(30) و آقای دکتر راعی در سال 1385و در سال 1388 آقاي دكتر جواد صفايي.
همچنين بعضی از بيمارستان هاي خصوصي شهرستان مشهد امكاناتي را براي انجام اعمال جراحي اعصاب فراهم آورده اند. بیمارستان مهر حضرت عباس(ع) از سال 1355 ،بیمارستان موسی بن جعفر (ع) ، بیمارستان بنت الهدی، بیمارستان سینا، بیمارستان آریا، بیمارستان رضوی در سال 1384.

تاريخ بروز رساني : پنجشنبه 13/12/94 ساعت 20:25

Mashhad University of Medical Sciences Contact Details:
Main address: University St., Ghoraishy Building 91375-345 Mashhad, Iran ,
Tel:( 98 511) 841 2081-5 , Fax:( 98 511) 8430249 , E-mail: Info(at)mums.ac.ir Members: - Schools and Hospitals School: Dentistry , School: Health , School: Medicine , School: Nursing & Midwifery , School: Paramedical , School: Pharmacy , School: Traditional Medicine , Hospital: Dr.Sheikh , Hospital: Dr.Shariati , Hospital: Emam Reza , Hospital: Ghaem , Hospital: Hashemi Nezhad , Hospital: Ibn-e-Sina , Hospital: Khatam-al-Anbia , Hospital: Montaserie , Hospital: Ommul-Banin , Hospital: Omid , Hospital: Shahid Kamyab , Hospital: Taleghani , History: Mashhad Faculty of Medicine was officially opened on Nov. 23, 1949 by Dr Zanganeh, the minister of culture. The school started out with 61 students, one associate professor and seven tutors. In 1956, when the school of Arts opened, the two schools merged to form the University of Mashhad. In 1989, the faculties offering Medical Sciences' degrees across the country separated from the Ministry of Culture and Higher Education. New emerging Medical Universities have gone under management of Ministry of Health, Treatment and Medical Education. Thus the original University of Mashhad was divided into two independent universities: "Ferdowsi University of Mashhad" and "Mashhad University of Medical Sciences'. Mashhad University of Medical Sciences operates at present with 8 faculties, 32 hospitals, 179 rural and 147 urban health centers. It covers an enormous area stretching from the north east to the central parts of the country, which makes it the largest university of Medical Sciences providing health care and treatment services. With 597 teaching staff, 1645 MDs with different specialties, 138 dentists, 123 pharmacists and 25, 402 employees, the university provides health care and medical services to the area's large population as well as to over 25 million tourists a year.

مشهد، خیابان فداییان اسلام، بیمارستان شهید کامیاب، كد پستی9166637477، تلفن:05118592180، نمابر 05118592180 - داخلی 102
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت مربوط به دانشگاه علوم پزشکی مشهد می باشد و هرگونه کپی برداری از مطالب آن تنها با ذکر منبع بلامانع است