اخبار

نظرسنجي

نظر شما در باره حجم مطالب موجود در سايت بيمارستان چيست؟

مناسب است 26.5%
حجم اطلاعات كم است 53.5%
حجم اطلاعات زياد است 2.8%
بعضي از قسمتها اصلاح شود 7.7%
ساختار سايت تغيير كند 9.6%


مشاهده نتايج

صفحات پر بازديد

داروهاي درمان ناباروري ( 268129 )
مركز تحقيقاتي درماني ناباروري ميلاد ( 140199 )
بيماري تخمدان پلي كيستيك (PCOD) ( 86179 )
کلیات ناباروری ( 81590 )
تحريك تخمك گذاري ( 78532 )
تلقیح اسپرم به داخل رحم ( 57809 )
نحوه پذیرش بیماران و سیر انجام کار ( 51558 )
عوامل موثر در ميزان موفقيت ( 50004 )
علل ناباروری در زنان ( 38122 )
تخمک اهدايي ( DE ) ( 34484 )
علل ناباروری در مردان ( 31841 )
تعرفه هاي مركز ( 29054 )
لقاح خارج از رحمی و انتقال جنین ( 27465 )
متخصصين مركز ( 21461 )
صفحه اصلي ( 18246 )
جدیدترین مقالات فارسی مرتبط با ناباروری ( 15653 )
تزريق اسپرم به درون سيتوپلاسم تخمك ( 14835 )
آمار عملکرد مرکزدرمان ناباروری میلاد درشش سال گذشته ( 14816 )
انتقال بلاستوسيست ( 12860 )
تشخيص ژنتيكي پيش از لانه گزيني ( PGD ) ( 12194 )
کاربرد عمل جراحی ( 11696 )
سيري در زمينه رويان شناسي ( 11231 )
تحقيقات مركز ( 10899 )
درباره ما ( 10796 )
لینکهای مفید ( 10104 )

 علل ناباروری در زنان 
 
ناباروری زنان به ناباروری در زنان و آندسته از عوامل و مشکلاتی که در ناباروری به زنان مرتبط است اطلاق می گردد و می تواند دلايل مختلفی داشته باشد همانند:
 
سن
 
تغييرات وابسته به سن از قبيل کاهش ذخيره تخمک ها در تخمدان‌ها (Ovarian reserve)، ممکن است منجر به توسعه ناباروری شود. باروری در زنان پس از سن 27 سالگی شروع به کاهش می کند و سرعت کاهش باروری پس از سن 35 سالگی تسريع می گردد. در ارتباط با ذخيره تخمدان از حيث تخمک، يک زن 12% از ذخيره تخمدانی خود را در سن 30 سالگی دارد و اين ميزان در سن 40 سالگی به 3% کاهش می يابد.
 
نقص عملکرد تخمدانی
 
شايعترين علت ناباروری زنان نقص تخمک گذاری است. اين حالت ممکن است بدليل نقص در عملکرد غده هايپوتالاموس و در نتيجه اختلال در تحريک غده هيپوفيز باشد. استرس، تروما، تغييرات در وزن بدن، بی اشتهايی يا اختلالات در غذا خوردن و فعاليت ورزشی زياد ممکن است فاکتورهايی در توسعه عدم تخمک گذاری باشند. زنان با چنين مشکلاتی LH و FSH کافی را جهت تحريک بلوغ فوليکول ها در تخمدان توليد نمی کنند. فاکتورهای اندوکرين (شامل بيماری تيروئيد، ديابت، هايپرپرولاکتنمی ، توليد فراوان آندروژن آدرنال) و بيماری کبدی در عملکردهای هيپوتالاموسی يا هيپوفيزی اختلال ايجاد می کند که در نتيجه ممکن است از رشد فوليکول ها، تخمک گذاری يا بقاء کورپوس لوتئوم (که برای بقاء آبستنی ضروری است) جلوگيری کند. اين اختلالات اندوکرين و عدم تعادل ها برای بازيافتن بارداری نياز به اصلاح و کنترل دارند.
 
سندرم تخمدان پلی کيستيک (PCOS)
 
اختلالی است که در 5 تا 10% جمعيت زنان رخ می دهد. به نظر می رسد مقاومت به انسولين منجر به هايپرانسولينميی شده که تخمدانها را به توليد آندروژن بيشتر تحريک می کند و باعث ايجاد اين سندرم می شود. زنانی که مبتلا به سندرم تخمدان پلی کيستيک (PCOS) هستند ممکن است همه يا برخی از علايم زير را داشته باشند؛ چاقی، هايپرپرولاکتنمی، کيست های تخمدانی، نامنظم شدن قاعدگی، علايم هايپرآندروژنيسم (آکنه، آلوپسيا، پرومويی)، هايپرکلسترومی، افزايش نسبت LH/FSH و ناباروری. زنانی که وزن اضافه شان در ناحيه کمر توزيع شده است نشانه های اغراق آميز و درجه ای از علايم PCOS را دارند. زنان باردار مبتلا به PCOS نيز در خطر بيشتری برای سقط و تحمل مشکلات بارداری قرار دارند.
 
علل لوله ای/اندومتريال
 
بيماری التهابی لگن نيز ممکن است در ايجاد ناباروری با ايجاد آسيب در لوله ها و ديواره اندومتريال نقش داشته باشد .اندومتريوزيس حالتی است که با حضور بافت اندومتريال اکتوپيک مشخص می شود و ممکن است تاثيری بر جنبه های مکانيکی تخمک گذاری، برداشت اووسيت، انتقال توسط لوله فالوو لانه گزينی تخمک بارور داشته باشد.
 
علل سرويکس
 
ناباروری سرويکال می تواند با تغيير در کيفيت و کميت موکوس که برای عبور اسپرم به رحم ضروری است ايجاد شود. عفونت هايی مانند کلايميديا ممکن است بر کيفيت موکوس تاثير داشته باشد. همينطور، پروسه های جراحی سرويکس از قبيل فرسايش ليزری يا سرما درمانی ممکن است باعث تخريب غده های ترشح کننده موکوس در سرويکس شوند.
 
بيماريهای مقاربتی
 
عفونت هايی منتقل شونده از طريق مقاربت (Sexually transmitted infections) از دلايل عمده ناباروری محسوب می شود. عفونت هايی مقاربتی اغلب نشانه های اندکی از خود بروز می دهند که اين امر منجر به از دست رفتن زمان مناسب جهت اقدامات پيشگيرانه و درمانی مناسب می گردد.
 
نقايص فاز لوتئال
 
ناتوانی برخی زنان در نگه داری مرحله ابتدايی بارداری ممکن است ناشی از نقص فاز لوتئال مرتبط با پروژسترون نامناسب و ناکافی باشد.
 
استعمال دخانيات
 
استعمال دخانيات برای تخمدان ها مضر می باشد و ميزان صدمه آن بستگی به شدت و مدت زمانی دارد که شخص از دخانيات استفاده می کند. نيکوتين و مواد شيميايی ديگر که در توانايی بدن در توليد استروژن (هورمونی که در تنظيم تشکيل فوليکول ها و تخمک گذاری نقش دارد) مداخله می کنند سبب می شوند که سلول های تخمک نسبت به ناهنجاريهای ژنتيکی مستعد باشند. البته بعضی از صدمات غيرقابل اجتناب می باشند، اما ترک سيگار می تواند از صدمات بيشتر جلوگيری کند.
 
وزن بدن و اختلالات تغذيه ای
 
متخصصين علوم ناباروری بر اين عقيده هستند که 12% از دلايل تمام ناباروری ها بدليل وزن اندک يا اضافه وزن زنان می باشد. سلول های چربی، علاوه بر اندام های اوليه جنسی استروژن توليد می کنند. چربی زياد بدن سبب توليد بيش از حد آندروژن ها می شود که واکنش بدن و جلوگيری از باردار شدن را در پی خواهد داشت. از طرفی چربی اندک بدن نيز منجر به توليد ناکافی استروژن و اختلال در سيکل قائدگی می شود. در مجموع هم زنان با کمبود وزن و هم زنان با اضافه وزن دارای سيکل های نامنظم می باشند که تخمک گذاری آن رخ نمی دهد و يا به اندازه کافی نمی باشد.

تاريخ بروز رساني : سه شنبه 25/11/90 ساعت 00:06

Mashhad University of Medical Sciences Contact Details:
Main address: University St., Ghoraishy Building 91375-345 Mashhad, Iran ,
Tel:( 98 511) 841 2081-5 , Fax:( 98 511) 8430249 , E-mail: Info(at)mums.ac.ir Members: - Schools and Hospitals School: Dentistry , School: Health , School: Medicine , School: Nursing & Midwifery , School: Paramedical , School: Pharmacy , School: Traditional Medicine , Hospital: Dr.Sheikh , Hospital: Dr.Shariati , Hospital: Emam Reza , Hospital: Ghaem , Hospital: Hashemi Nezhad , Hospital: Ibn-e-Sina , Hospital: Khatam-al-Anbia , Hospital: Montaserie , Hospital: Ommul-Banin , Hospital: Omid , Hospital: Shahid Kamyab , Hospital: Taleghani , History: Mashhad Faculty of Medicine was officially opened on Nov. 23, 1949 by Dr Zanganeh, the minister of culture. The school started out with 61 students, one associate professor and seven tutors. In 1956, when the school of Arts opened, the two schools merged to form the University of Mashhad. In 1989, the faculties offering Medical Sciences' degrees across the country separated from the Ministry of Culture and Higher Education. New emerging Medical Universities have gone under management of Ministry of Health, Treatment and Medical Education. Thus the original University of Mashhad was divided into two independent universities: "Ferdowsi University of Mashhad" and "Mashhad University of Medical Sciences'. Mashhad University of Medical Sciences operates at present with 8 faculties, 32 hospitals, 179 rural and 147 urban health centers. It covers an enormous area stretching from the north east to the central parts of the country, which makes it the largest university of Medical Sciences providing health care and treatment services. With 597 teaching staff, 1645 MDs with different specialties, 138 dentists, 123 pharmacists and 25, 402 employees, the university provides health care and medical services to the area's large population as well as to over 25 million tourists a year.

مشهد، خیابان رازی شرقی، جنب بیمارستان سینا، مرکز تحقیقاتی درمانی ناباروری منتصریه کد پستی: 9135913556 تلفن: 2-8534021 0511 نمابر: 8534651 0511 پست الکترونیک: ivfcenter@mums.ac.ir
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت مربوط به دانشگاه علوم پزشکی مشهد می باشد و هرگونه کپی برداری از مطالب آن تنها با ذکر منبع بلامانع است.

آدرس سایت جدید مرکز: ivfcenter.mums.ac.ir