اخبار

نظرسنجي

سايت مديريت فنآوري اطلاعات تا چه اندازه پاسخگوي سوالات شماست

100% 20.9%
75% 16.4%
50% 9.2%
25% 9.1%
0% 42.2%


مشاهده نتايج

صفحات پر بازديد

مديريت آمار و فناوري اطلاعات دانشگاه ( 123043 )
درخواست شناسه كاربري شبكه و پست الكترونيك دانشگاه ( 122128 )
دانشگاه های علوم پزشکی ایران ( 101658 )
چاه ارت ( 95437 )
اتصالات شبکه فیبر نوری ( 92619 )
نحوه تغيير سايز عكس ها در فتوشاپ ( 91802 )
کابل شبکه ( 87569 )
نقشه سايت ( 69196 )
لينك هاي مفيد ( 59575 )
شبکه های بیسیم ( 47620 )
كارت گرافيك ( 36867 )
لایه های شبکه ( 36069 )
شبکه ( 35392 )
کارت شبکه ( 32638 )
اتصالات شبکه کابلهای مسی ( 32456 )
مادربرد ( 32332 )
و نحوه ارائه آن ADSL سرويس ( 31284 )
جزوات آموزشی(قدیمی) ( 29095 )
ديوار آتش ( 26328 )
ايميل ( 25815 )
مديريت آمار و فناوري اطلاعات ( 25341 )
سيستم اطلاعاتي بيمارستاني ( 24451 )
سخت افزار رايانه ( 23828 )
دانشگاه هاي آزاد ايران ( 23809 )
دانش شبكه ( 22854 )

 
پزشكي از راه دور   Telemedicine  
پزشكي از راه دور به استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات براي ارائه خدمات پزشکي و بهداشتي از راه دور گفته مي شود. فناوري ارتباطات اين امکان را فراهم مي کند تا خدمات پزشکي به مراکزي که از لحاظ جغرافيايي از مرکز ارائه دهنده مجزا هستند فراهم شود. ارتباط تله مديسين معمولا از طريق خطوط تلفن معمولي براي انتقال سيگنال‌هاي ديجيتالي به کمک کامپيوتر تامين مي شود. همچنين امکانات پيشرفته ارتباطي نظير فيبرهاي‌نوري، خطوط ماهواره اي و موارد مشابه ديگر امکانات گسترده اي را در انتقال اطلاعات فراهم مي کنند.
تله مديسين را مي توان در سه حوزه مختلف بررسي کرد:
 
1)کمک به تصميم گيري
ساده ترين امکان تله مديسين استفاده از بانک اطلاعاتي مراکز درماني جهت تصميم گيري صحيح متخصصان است. اين عملکرد که قديمي ترين کاربرد تله مديسين است به کمک موتورهاي جستجو نتايج تحقيقات و روش‌هاي مختلف درمان را براي پزشکان در هنگام کار فراهم مي کند.
 
2) انتقال حس
منظور از انتقال حس، ارسال اطلاعات بيمار از يک مرکز به مرکز ديگر است. اطلاعاتي نظير سيگنال هاي حياتي بيمار به خصوص تصاوير راديولوژي ديجيتال و حتي تصوير ظاهري بيمار را مي‌توان از طريق تله مديسين منتقل نمود.
 
3) همکاري در مديريت بيمار به صورت RealTime
مهمترين و جديدترين کاربرد تله مديسين به کارگيري فنآوري انتقال تصاوير ويدئويي بيمار است که کمک مي‌کند پزشکان مختلف در فرايندهاي درماني از قبيل عملهاي جراحي يا فرايندهاي دراز مدت وضعيت درمان را مديريت کنند. علاوه برتصاوير ويدئويي وضعيت ظاهري بيمار، اطلاعات تجهيزات گوناگوني نظير استتوسکوپ، افتالموسکوپ، اتوسکوپ و درماسکوپ نيز مي‌تواند منتقل شوند.
 
 
کاربردهاي باليني پزشكي از راه دور
در تله مديسين انتقال داده‌هاي زير صورت مي گيرد که شامل عکس هاي پزشکي، گزارشهاي دوجانبه سمعي و بصري، گزارش هاي پزشکي بيمار، استخراج داده‌ها از مراکز پزشکي (شامل ا طلاعات ضروري) و فرستادن آن به صورت فايل است. تله مديسين در دنياي امروز شامل برهم کنش دو سيستم سمعي بصري بين بيمار و تخصص هاي پزشکي، فرستادن داده‌هاي مربوط به بيمار از منزل به کلينيک يا انتقال فايل مربوط به داده‌هاي پزشکي بيمار است. بطور کلي تله مديسين با هدف بالا بردن کيفيت درمان، بهبود ارتباط ميان مراکز پزشکي، بهينه سازي دسترسي به متخصصان، کاهش نياز به حمل و نقل بيماران و کاهش هزينه هاي درماني به کار گرفته مي شود. امروزه بسياري از تخصصهاي پزشکي از تله مديسين به طور گسترده استفاده مي کنند. از متخصصان قلب و عروق گرفته تا متخصصان پوست، مراقبت هاي پزشکي، خانگي، متخصصان غدد، جراحان، راديولوژيست‌ها و حتي روان پزشکان اين فنآوري پيشرفته را به خدمت گرفته اند. ثابت شده است که تله مديسين در مراقبت هاي پزشکي بهداشتي مناطق روستايي داراي بهترين فايده و تاثير می‌باشد.
 
مراقبت در منزل
باتوجه به رشد جمعيت سالمند در ایران و کمبود پزشک متخصص مراقبت در منزل از طريق تله مديسين داراي پتانسيل روبه رشد فراواني می‌باشد.
 
 

* مانيتورينگ بيمار
با مانيتور از راه دور بيمار که جايگزين مانيتورينگ هولتر شده است مي‌توان اطلاعات بيمار را از خانه وي به محل کار متخصص قلب منتقل نمود. و یا در مناطق دور دست که روانپزشک ساکن ندارند. مي‌توان از بيماران به طريق ويديو کنفرانس، شرح حال گرفت و تحت درمان و پيگيري توسط روانپزشک ساکن منطقه ديگر قرار داد.
 
 
 
* جراحي
موارد استفاده ويديو کنفرانس در جراحي به صورت: Intra-Operative ، Pre-Operative ، Post–Operative می‌باشد. مي‌توان از بيماران با استفاده از ويديو کنفرانس شرح حال گرفت. تا غربالگري اوليه کانديداهاي عمل صورت گيرد. اين روش از مسافرت بيماران جهت مشاوره به مراکز جراحي در مناطق ديگر جلوگيري مي‌کند. طي عمل جراحي، تله مديسين مي‌تواند جهت ارتباط برقرار کردن با يک استاد ديگر حين عمل مورد استفاده قرار گيرد که تله مديسين ناميده مي‌شود. و يا مي‌تواند جهت نشان دادن روش عمل به پزشکان و دانشجويان استفاده شود که در اين صورت از حضور آنها در اتاق عمل و شلوغي ناشي از آن جلوگيري مي‌شود. بالاخره مي‌توان از تله مديسين جهت پيگيري هاي بعد از عمل بهره گرفت.
 

 
* پزشكي از راه دور اورژانس
یکی از کاربردهای عمده تله مدیسین بخش اورژانس است و پزشکان همواره در اين بخش نياز به مشاوره انواع تخصص ها دارند. به خصوص در مناطق دور افتاده که دسترسي به تخصص هاي مختلف فراهم نيست. تله مديسين امکانات گسترده‌اي را جهت بالابردن کيفيت درمان در بخش اورژانس فراهم مي کند. البته تاثير کارآيي تله مديسين به امکانات و زير ساخت هاي هر مرکز مربوط مي شود. امروزه کاربرد اين فرايند تا آن حد پيش رفته است که کاهش اشتغال پزشکان در بخش اورژانس به يک نگراني در جامعه متخصصان اورژانس تبديل شده چرا که مرکز اورژانس مي توانند بدون نياز به پزشک متخصص اورژانس و با اتکا به مشاوره چندين متخصص مستقر در مراکز شبکه‌هاي تله مديسين خدمات خود را با کيفيت بهتر ارائه دهند. (در تحقيقات نشان داده شده است که جهت پوشش ICU هاي امريکا به صورت 24 ساعته و 7 روز در هفته احتياج به 35000 پزشک متخصص طب اورژانس وجود دارد. در صورتيکه در حال حاضر فقط 5500 پزشک اورژانس در آمريکا وجود دارد)
 
* سیستمهای تله رادیولوژی (Tele Radiology Systems)
سیستمهای تله‌رادیولوژی (رادیولوژی از راه دور)، انتقال الکترونیکی تصاویر رادیویولوژیک و متون مشاوره ای، از محلی به محل دیگر را به عهده دارند. سیستمهای تله رادیولوژی، به نحوی طراحی شده‌‌اند که تشخیص و مشاوره را تسهیل نموده و امکان برقراری ارتباط بخشهای مختلف بیمارستان با سایر بخشها، منزل پزشکان یا درمانگاه را از طریق خطوط تلفن،‌ شبکه‌های دیجیتالی و یا انتقال مایکروویو یا ماهواره ای را فراهم می‌آورند. از آنجا که امکان انتقال داده‌های تصویری به مسافت هزاران کیلومتر وجود دارد، بیمارستانها و مراکز پزشکی اورژانس دور دست که فاقد رادیولوژیست مقیم می باشند، می‌توانند تصاویر مربوطه را جهت مرور و تفسیر به رادیولوژی در بیمارستان بزرگتری انتقال دهند تا بررسی و تفسیر مناسبی در این زمینه، صورت گیرد. رادیولوژی از راه دور، امکان مشاوره online دو سویه را فراهم ساخته و این امکان را به رادیولوژیست می دهد که به چندین درمانگاه رادیولوژی مستقل یا مرکز سیار، خدمات رسانی کند بدون آنکه بخش رادیولوژی بیمارستان را ترک نماید. همچنین تله رادیولوژی، توسط ارتش در مواقع جنگ و بوسیله پرسنل پزشکی اورژانس در هنگام بروز بلایای طبیعی، مورد استفاده قرار گرفته و از این طریق تشخیص و درمان اورژانس را بهبود می بخشد.
 
 
* سیستم های ویدئو کنفرانس Video Conferencing Systems
سیستمهای ویدئوکنفرانس تله مدیسین، به منظور تشخیص و تجویز درمان طبی بیمارانی که در نقاط دور قرار دارند،‌ مشاوره بالینی متخصصین از راه دور، آموزش پرسنل پزشکی و امور اداری-تجاری مورد استفاده قرار می‌گیرند. تله مدیسین می‌تواند به اندازه یک مکالمه تلفنی میان پرسنل یا ارسال فاکس از یک متخصص قلب به پزشک مراقبت‌های اولیه ساده بوده و یا در حد معاینه ویدیوئی همزمان، توسط پزشکانی که صدها کیلومتر از یکدیگر فاصله دارند پیچیده باشد. امروزه،‌ متداولترین مورد مصرف این تکنولوژی، آموزش و مدیریت است. البته موارد استفاده از تکنولوژی تله مدیسین رو به افزایش است. امروزه از مواردی که در آنها تصاویر (مثل تصاویر رادیوگرافی یا اسلایدهای پاتولوژی) و دیگر اطلاعات مربوط به بیمار در یک طرف گرفته شده و به سیستم حافظه در سمت دیگر ارسال می گردد تا بعدا مورد بازبینی قرار گیرد، در تله رادیوگرافی، تله پاتولوژی و تله درماتولوژی استفاده می شود.
استفاده از تکنولوژی ویدئوکنفرانس تله مدیسین می‌توان هزینه‌های مسافرت متخصصین و انتقال بیمار و زمان لازم جهت تشخیص بیماری و تصمیم گیری در مورد درمان را کاهش دهد. مفید بودن تکنولوژی تله مدیسین به خصوص در ادغام منابع بالینی سیستمهای بهداشتی-بیمارستانی، غلبه نمودن بر موانع جغرافیایی و کمبود پرسنل پزشکی در هنگام درمان بیماران در سوانح و موقعیت‌های جنگی و ارائه خدمات مراقبت بهداشتی به بیماران واقع در مناطق ایزوله (مثل نواحی روستایی و زندانها) به اثبات رسیده است. انتظار می‌رود پذیرش و استفاده گسترده‌تر از تکنولوژی تله مدیسین کیفیت مراقبت را افزایش داده و از هزینه مراقبتهای تخصصی بین المللی بکاهد.
 
 
* آموزش از راه دور
آموزش مداوم کارکنان حرف پزشکی امروزه به یک ضرورت اجتناب ناپذیر تبدیل شده است. آموزش ممکن است شانس تشخیص صحیح بیماریها در مرحله اول را افزایش داده و همچنین با توجه به پیش­گیری و توصیه­های بهداشتی از قبیل رژیم غذایی و رعایت بهداشت و دیگر ضرورتهای یک زندگی سالم هزینه‌ها و تجهیزات مصرفی را به حداقل برساند.

 
مسائل تكنولوژيك پزشكي از راه دور
از آنجايي‌که تله مديسين در روابط پزشک و بيمار به کار مي رود، تکنولوژي نقش بسيار مهمي را در ایجاد این ارتباط ایفا می‌کند. مسائل تکنولوژي تله مديسين را مي توان به ارتباطات راه دور تکنولوژي تصوير و صدا و شبکه تقسيم بندي نمود.

انتخاب بستر ارتباطی راه دور :

اولين و سخت ترين گام پيشروي برنامه نويسان تله مديسين، انتخاب نوع ارتباط از راه دور است که شامل انواع مختلفي از نظر پهناي باند و انواع گوناگوني از نظر تكنولوژي مخابراتي مانند ماهواره ميکرويو، بي سيم، کابل و اينترنت می‌باشد. به عنوان يك مثال ساده مي توان زير ساخت هاي ارتباطي را از جنبه هاي مختلف به صورت جدول زير مقايسه نمود.
 

تکنولوژي صدا و تصوير

از آنجايي که عملکرد تله مديسين بر مبناي انتقال دوطرفه اطلاعات صدا و تصوير بنا شده است. بنابراين پيشرفت اين تکنولوژي کليد موفقيت استفاده باليني از تله مديسين می‌باشد.

* شبکه :

ارتباط سريع و پايدار بين دو مرکز دور و بيمار جهت استفاده باليني تله مديسين حياتي می‌باشد و به همين دليل تهيه شبکه‌هاي ارتباطي با در نظر گرفتن نکات فني مناسب لازم است. شبکه بايد داراي قابليت پيگيري انتقال اطلاعات باشد و قابليت اتصال به شبکه هاي ديگر را نيز داشته باشد. خصوصيات فني مانند پهناي باند، پردازش اطلاعات، امنيت اطلاعات و ترافيک اطلاعات در اين زير مجموعه می‌باشد.

تاريخ بروز رساني : سه شنبه 07/03/92 ساعت 12:37

Mashhad University of Medical Sciences Contact Details:
Main address: University St., Ghoraishy Building 91375-345 Mashhad, Iran ,
Tel:( 98 511) 841 2081-5 , Fax:( 98 511) 8430249 , E-mail: Info(at)mums.ac.ir Members: - Schools and Hospitals School: Dentistry , School: Health , School: Medicine , School: Nursing & Midwifery , School: Paramedical , School: Pharmacy , School: Traditional Medicine , Hospital: Dr.Sheikh , Hospital: Dr.Shariati , Hospital: Emam Reza , Hospital: Ghaem , Hospital: Hashemi Nezhad , Hospital: Ibn-e-Sina , Hospital: Khatam-al-Anbia , Hospital: Montaserie , Hospital: Ommul-Banin , Hospital: Omid , Hospital: Shahid Kamyab , Hospital: Taleghani , History: Mashhad Faculty of Medicine was officially opened on Nov. 23, 1949 by Dr Zanganeh, the minister of culture. The school started out with 61 students, one associate professor and seven tutors. In 1956, when the school of Arts opened, the two schools merged to form the University of Mashhad. In 1989, the faculties offering Medical Sciences' degrees across the country separated from the Ministry of Culture and Higher Education. New emerging Medical Universities have gone under management of Ministry of Health, Treatment and Medical Education. Thus the original University of Mashhad was divided into two independent universities: "Ferdowsi University of Mashhad" and "Mashhad University of Medical Sciences'. Mashhad University of Medical Sciences operates at present with 8 faculties, 32 hospitals, 179 rural and 147 urban health centers. It covers an enormous area stretching from the north east to the central parts of the country, which makes it the largest university of Medical Sciences providing health care and treatment services. With 597 teaching staff, 1645 MDs with different specialties, 138 dentists, 123 pharmacists and 25, 402 employees, the university provides health care and medical services to the area's large population as well as to over 25 million tourists a year.

مشهد، بیمارستان امام رضا، مدیریت آمار و فنآوری اطلاعات کدپستی : 3316 - 913791 تلفن: 2-8023041 0511 نمابر: 8548048 0511 پست الکترونيک: it.manager@mums.ac.ir
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت مربوط به دانشگاه علوم پزشکی مشهد می باشد و هرگونه کپی برداری از مطالب آن تنها با ذکر منبع بلامانع است.

آدرس سایت جدید مدیریت: hit.mums.ac.ir