آرشيو اخباردسته اخبار

Forum
  صفحه اصلي - آمار - جستجو
صفحه اصلي / كودك و نوزاد / چاره برخی ناراحتی های بدون علامت نوزاد
نويسنده پيغام
hidoctor
ارسال : پنجشنبه 13/09/93 ساعت 14:49

عضو
به نوزادتان شیر داده‌اید، پوشکش را عوض کرده‌اید و ظاهراً خوب استراحت کرده است. پس برای چه گریه می‌کند؟ اگر چه گریه او ظاهراً بی‌دلیل است اما یادتان باشد که گریهٔ نوزادان هیچ‌گاه بی‌دلیل نیست

برای پیدا کردن بهترین راه حل برای مشکلات نوزادان ، ابتدا لازم است علائم این ناراحتی ها را شناسایی کنید سپس برای مقابله با آنها اقدام نمایید.در ادامه پنج ناراحتی عمده ای که ممکن است تمام نوزادان به آن مبتلا شوند را مورد بررسی قرار می دهیم.

1- بالاآوردن: متخصصان دلیل این امر را برگشت اسید معده نوزادان می دانند، که در اکثر نوزادان بعد از : -شیر خوردن( غذا خوردن)، -آروغ زدن، -گریه و سرفه کردن اتفاق می افتد و امری طبیعی می باشد. بالاآوردن در بیش از نیمی از نوزادان دیده می شود. این پدیده بعلت کامل نبودن دریچه بین مری و معده رخ می دهد.

مادر و پدر چه باید بکنند؟ در صورتی که نوزاد با شیشه شیر تغذیه می شود، لازم است که هر 5 دقیقه یکبار آروغ نوزاد را بگیرید(هنگام تغذیه). اما اگر نوزاد با شیر مادر تغذیه می شود، پس از اتمام تغذیه از یک سینه و تمایل نوزاد برای تغذیه ازسینه دیگر لازم است ابتدا آروغ نوزاد گرفته شود، سپس شیر دهی با سینه دیگر آغاز شود. بهتر است حجم وعده های غذا را کم ولی تعداد را بیشتر کنید و بعد از تغذیه( خوردن شیر)، بمدت 45 دقیقه نوزاد را در وضعیت مستقیم نگه دارید. از پوشاندن پوشک خیلی تنگ به نوزاد خودداری کنید . همچنین از سر شیشه با سایز مناسب برای نوزاد خود استفاده کنید (جریان زیاد باعث می شود که نوزاد شیر بیشتری بخورد و جریان کم باعث می شود که نوزاد با قدرت بیشتری مکیدن را انجام دهد و هوای زیادی وارد معده او شود).

در موارد زیر حتماً به پزشک مراجعه کنید:
1- وجود خون (هنگامی که در استفراغ نوزاد خون دیده شود)- در هنگام شیر خوردن حالت خفگی پیدا کرده یا در تنفس دچار مشکل شود( هنگام بالا آوردن)- عدم افزایش وزن- برآمده شدن پشت نوزاد و یا سفت شدن بدن او در هنگام بالاآوردن.

2- کولیک: نوزادی که کولیک دارد در طول روز بیش از 3 ساعت گریه می کند و این گریه ها ممکن است برای 3 روز در هفته و برای بیش از 3هفته نیز ادامه پیدا کند. بدیهی است که این امر برای شما و همسرتان رنج آور است. اما شرایط بدنی اکثر این نوزادان کاملا عادی است و خوشبختانه بعد از گذشت زمان و رسیدن به 3 یا 4 ماهگی این حالت بطور کامل برطرف می شود.

مادر و پدر چه باید بکنند؟ متاسفانه راه حلی که معجزه کند، وجود ندارد. به گفته متخصصان راه حل های گوناگونی برای نوزادان مختلف وجود دارد. تعدادی از نوزادان بدلیل اینکه هنوز به شرایط جدید زندگی خود عادت نکرده اند، در ماه های اول پس از تولد، زیاد گریه می کنند (هاروی کارپ متخصص اطفال) او پیشنهاد می کند که 5 توصیه زیر را انجام دهید، حتما نتیجه می گیرید: نوزاد را قنداق کرده و بر روی شکم و یا به پهلوی چپ بخوابانید.هیس گفتن و یا صدای ش ش می تواند او را آرام کند. همچنین صدای وسایلی مثل: (فن، جاروبرقی، ماشین لباسشویی)؛ تاب دادن نوزاد( حرکت رفت و برگشتی در آغوش)؛ مکیدن( شیشه شیر، سینه، پستونک و حتی انگشت تمیز) موثر می باشند. پیشنهادهای دیگری نیز برای آرام کردن نوزادان وجود دارد؛ همراه نوزاد سوار ماشین شوید، راه بردن نوزاد( در آغوش)؛ گرفتن آروغ نوزاد در طول شیر خوردن؛ نوزاد را به شکم بر روی پای خود خوابانده و پشت او را ماساژدهید؛ اجازه ندهید که نوزاد بیش از حد خسته شود. تحقیقات اخیر نشان می دهد که قطره های پروبیوتیک بطور واضحی گریه نوزادان کولیکی را کاهش می دهد اما در اینباره حتما با پزشک خود مشورت کنید.

3- سرماخوردگی: عفونت تنفسی و سرماخوردگی همراه با آب ریزش بینی، گرفتگی بینی، سرفه و تب در بین نوزادان رایج است.
مناسب نبودن دمای اتاق نوزاد و تماس او با افرادی که مبتلا به سرماخوردگی می باشند از اصلی ترین دلایل ابتلای نوزادان به سرما خوردگی می باشد.

مادر و پدر چه باید بکنند؟ آنتی بیوتیک ها برای ویروس سرماخوردگی موثر نمی باشند و شما باید به نشانه های بیماری دقت کنید. چند راه ساده برای درمان سرماخوردگی: استفاده از بخور سرد برای جلوگیری از سرفه و گرفتگی مجرای تنفسی، قطره نمکی برای گرفتگی بینی. اگر نوزاد شما تب دارد، حتما به پزشک مراجعه کنید، احتمال دارد که او استامینوفن و یا ایبوپروفن تجویز کند. همچنین اگر نوزاد از نظر تنفس دچار مشکل شود و پوشک نوزاد کمتر از 4 تا 6 بار خیس شده( ممکن است آب از دست داده باشد) و بی حال باشد، حتما به پزشک مراجعه کنید.

4- یبوست: هر نوزادی عادت دفع خاص خود را دارد( کارکردن شکم)، برخی از نوزادان روزی 4 تا 5 بار مدفوع می کنند و برخی دیگر هر 3 روز یکبار مدفوع می کنند. نوزادانی که از شیر خشک تغذیه می کنند کمتر از نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می کنند، مدفوع می کنند. شما زمانی باید احساس نگرانی کنید که عادت طبیعی نوزاد شما تغییر کند. اگر نوزاد زور بزند ولی چیزی از بدن وی خارج نشود یا در مدفوع او خون دیده شود ( در اثر فشار زیاد در هنگام دفع) نشانه بروز یبوست در نوزاد است.

مادر و پدر چه باید بکنند؟ به یاد داشته باشید که تغییر برنامه تغذیه ای روی عادت دفع نی نی تاثیر گذار است، مثلا تغییر تغذیه از شیر مادر به شیر خشک یا شروع غذای کمکی احتمال تغییر عادت دفع را بیشتر می کند. اگر نی نی شما براثر تغییر برنامه غذایی، دچار یبوست شد، پوره گلابی، زردآلو، آلو یا چند قطره آب آلو خیس کرده بسیار مفید می باشد( با نظر پزشک) . مصرف سرال های گندم و جو در مقایسه با سرال های برنج که حاوی فیبر بیشتری می باشند، برای رفع این مشکل بسیار مفید هستند. در صورت ادامه داشتن یبوست حتما به پزشک مراجعه کنید.

5- اسهال: مدفوع آبکی نگران کننده تر از یبوست است. اگر نوزاد از شیر مادر تغذیه می کند ممکن است اسهال در اثر غذایی که مادر خورده، یا عفونت در بدن نوزاد ایجاد شود. اگر نوزاد در مدت 8 ساعت، بیش از 5 تا 8 بار مدفوع آبکی داشت، باید مراقب کمبود آب بدن وی باشید. گریه کردن بدون اشک و چشم های فرورفته از نشانه های از دست دادن آب بدن نوزاد می باشد.

مادر و پدر چه باید بکنند؟ اگر نی نی شما کمتر از یکسال دارد، حتما به پزشک مراجعه کنید. زیرا ممکن است برای جبران آب از دست رفته بدن نوزاد، نیاز به استفاده از محلول الکترولیت ( سرم) باشد. چون آب به تنهایی فاقد الکترولیت ها و مواد معدنی (سدیم و پتاسیم) می باشد و آب میوه هم باعث تشدید اسهال می شود.

مناسب نبودن دمای اتاق نوزاد و تماس او با افراد مبتلا از اصلی ترین دلایل ابتلای نوزادان به سرما خوردگی می باشد.


منبع: http://www.hidoctor.ir/
saeid1346
ارسال : شنبه 21/06/94 ساعت 14:49

عضو
جالب بود تشکر
<a href="http://etdctums.ir" target="_blank">ممنون</a>

- ويرايش شده توسط : saeid1346


saeid1346
ارسال : شنبه 21/06/94 ساعت 14:49

عضو
<a href=http://etdctums.ir target="_blank">tnx</a>
saeid1346
ارسال : شنبه 21/06/94 ساعت 14:49

عضو
<br />منبع: <a href="http://www.hidoctor.ir/" target="_blank" rel="follow">http://www.hidoctor.ir/</a><br><br>
hooshmandsazan
ارسال : يكشنبه 05/07/94 ساعت 14:49

عضو
[url=info@hooshmandbms.com]info@hooshmandbms.com[/ url]
hooshmandsazan
ارسال : يكشنبه 05/07/94 ساعت 14:49

عضو
info@hooshmandbms.com
myd80
ارسال : يكشنبه 01/05/96 ساعت 14:49

عضو
یکی از آسانترین و جذابترین روش‌های آموزشی، استفاده از اسلایدهای آموزشی پاور پوینت است. با توجه به آسان بودن استفاده از این اسلایدها که عمدتا تنها با یک کلیک ساده امکان پذیر است. محیط رنگی و قابلیت افزودن عکس، جدول، نمودار، کلیپ آرت، صدا و ویدئو باعث جذابیت کار و تفهیم بهتر مطالب برای مخاطبان می‌شود.

[url=http://webdars.net/ppt-lesson-1-eleventh/]پ ورپوینت درس اول زبان یازدهم
[/url]
پاورپوینت فصل اول زیست شناسی یازدهم
[url=http://webdars.net/step-by-step-eleventh/]گ م به گام پایه یازدهم رشته تجربی
[/url]برای دانلود پاورپوینت فصل اول زیست دهم روی لینک کلیک کنید .
برای دانلود پاورپوینت فصل دوم زیست دهم روی لینک کلیک کنید.
برای دانلود پاورپوینت فصل سوم زیست دهم روی لینک کلیک کنید .
برای دانلود پاورپوینت فصل چهارم زیست دهم روی لینک کلیک کنید.
برای دانلود پاورپوینت فصل پنجم زیست دهم روی لینک کلیک کنید.
برای دانلود پاورپوینت فصل ششم زیست دهم روی لینک کلیک کنید.
برای دانلود پاورپوینت فصل هفتم زیست دهم روی لینک کلیک کنید.
پاورپوینت درس اول زبان دهم
[url=http://webdars.net/%D9%BE%D8%A7%D9%88%D8%B1%D 9%BE%D9%88%DB%8C%D9%86%D8%AA-%D8%AF%D8%B1%D8%B3-2- %D8%B2%D8%A8%D8%A7%D9%86-%D8%AF%D9%87%D9%85/]پا رپوینت درس دوم زبان دهم
[/url]پاورپوینت درس سوم زبان دهم
پاورپوینت درس چهارم زبان دهم

- ويرايش شده توسط : myd80


myd80
ارسال : يكشنبه 01/05/96 ساعت 14:49

عضو
وب درس
sarasarlak
ارسال : چهارشنبه 15/06/96 ساعت 14:49

عضو
پاورپوینت فصل اول زیست یازدهم

- ويرايش شده توسط : sarasarlak


پاسخ شما
توپر  ايتاليک  زير خط دار  لينک تصوير  لينک پيوند  عدم در نظر گرفتن کدهاي خاص *يعني چه؟

 

Mashhad University of Medical Sciences Contact Details:
Main address: University St., Ghoraishy Building 91375-345 Mashhad, Iran ,
Tel:( 98 511) 841 2081-5 , Fax:( 98 511) 8430249 , E-mail: Info(at)mums.ac.ir Members: - Schools and Hospitals School: Dentistry , School: Health , School: Medicine , School: Nursing & Midwifery , School: Paramedical , School: Pharmacy , School: Traditional Medicine , Hospital: Dr.Sheikh , Hospital: Dr.Shariati , Hospital: Emam Reza , Hospital: Ghaem , Hospital: Hashemi Nezhad , Hospital: Ibn-e-Sina , Hospital: Khatam-al-Anbia , Hospital: Montaserie , Hospital: Ommul-Banin , Hospital: Omid , Hospital: Shahid Kamyab , Hospital: Taleghani , History: Mashhad Faculty of Medicine was officially opened on Nov. 23, 1949 by Dr Zanganeh, the minister of culture. The school started out with 61 students, one associate professor and seven tutors. In 1956, when the school of Arts opened, the two schools merged to form the University of Mashhad. In 1989, the faculties offering Medical Sciences' degrees across the country separated from the Ministry of Culture and Higher Education. New emerging Medical Universities have gone under management of Ministry of Health, Treatment and Medical Education. Thus the original University of Mashhad was divided into two independent universities: "Ferdowsi University of Mashhad" and "Mashhad University of Medical Sciences'. Mashhad University of Medical Sciences operates at present with 8 faculties, 32 hospitals, 179 rural and 147 urban health centers. It covers an enormous area stretching from the north east to the central parts of the country, which makes it the largest university of Medical Sciences providing health care and treatment services. With 597 teaching staff, 1645 MDs with different specialties, 138 dentists, 123 pharmacists and 25, 402 employees, the university provides health care and medical services to the area's large population as well as to over 25 million tourists a year.

مشهد، خيابان دانشگاه،- صندوق پستی: ۳۴۵ - ۹۱۳۷۵ تلفن: 3852119-0511نمابر: 051138521119 پست الکترونيک: cg@mums.ac.ir
مشهد، بلوار شهید فکوری، حد فاصل میدان شهید آل شهیدی و میدان شهید جوان، شهرک دانش و سلامت، کدپستی 9177899191 صندوق پستی 345، ساختمان زکریا، طبقه اول
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت مربوط به دانشگاه علوم پزشکی مشهد می باشد و هرگونه کپی برداری از مطالب آن تنها با ذکر منبع بلامانع است.