آرشيو اخباردسته اخبار

Forum
  صفحه اصلي - آمار - جستجو
صفحه اصلي / پذيرش دانشجو / دهان شما درمورد سلامت تان چه می گوید
نويسنده پيغام
maryam_f123
ارسال : يكشنبه 21/03/96 ساعت 12:54

عضو
حتی اگر دندان هایتان سفید مثل مروارید بدرخشد و هیچ کرم خوردگی ای نداشته باشد. علائمی در دهانتان وجود دارد که بازگو کننده بحرانی بودن سلامت جسمی تان می باشد. اگر چشم ها پنجره ای به سوی روح تان باشد, دهان دروازه ای به سمت سلامت تان است.
همان طور که خیلی از پزشکان با بررسی چشم ها بیماری ها را شناسایی می کنند از طریق دهان نیز می توان ارتباطی بین اعضای دیگر بیابند. اعضای بدن با وجود یکدیگر یک واحد را تشکیل می دهند و با هم در ارتباط هستند. هر اتفاقی که در نواحی گوناگون بدن رخ دهد آثارش در دهان پدیدار می گردد.

به چند نکته و نشانه از بیمار بودن اعضا می پردازیم:
خونریزی لثه : نامتعادل بودن هورمون های بدن
هورمون ها در بافت های لثه ها نیز در جریان هستند و اگر تعادل ترشحات خود را از دست دهند در لثه ها نشانگر خواهند بود.
خانم هایی که دوره بارداری را طی می کنند احتمالا لثه هایشان خونریزی هایی خواهد داشت. این مساله بدلیل از دست دادن کلسیم دندان هایشان نیست. هورمون ها در این زمان نوسان های بالانسی زیادی از خود خواهند داشت. در ضمن خانم ها لثه های حساس تری نسبت به آقایان دارند.

داشتن دهان قرمز و زبان متورم : کمبود مواد معدنی در بدن
اگر اطراف دهان شخصی قرمز رنگ باشد ممکن است به معنای کمبود ویتامین B6 باشد .همچنین زبان متورم و در برخی موارد سرخ رنگ نیز نشانه ای از کمبود آهن می باشد. برعکس آن هم ,به منظور اینکه زبان بی رنگ و رو نیز نمایانگر کم خونی است.

دندان های فرسوده , زرد رنگ یا شکسته شده : رفلاکس معده و ترش کردن
بسیاری از مواقع افراد تصور می کنند که دندان هایشان دچار پوسیدگی هایی گشته شاید دلیل آن رعایت نکردن بهداشت آن یا خرد کردن اشیای گوناگون با آن باشد. اما این افراد هر اندازه به دیدن دندانپزشک روند ,باز هم دندان هایشان آن طور که انتظار می رود درست نمی شوند ,مشکل از جای دیگری خواهد بود,
ترش کردن اغلب اوقات در هنگام خواب رخ می دهد , اسیدهای معده مسیر خود را به سوی دهان منحرف می سازند و همین نکته باعث تضعیف روکش بیرونی و قوی دندان یعنی مینا می گردد.
این مساله دقیقا مانند سنگ های کنار ساحل می باشد بارها و بارها امواج دریا به این سنگ ها و صخره ها برخورد کرده است و قسمت ها لبه دار و تیزشان را به مرور زمان صاف و نرم نموده . افرادی که مشکل معده دارند به راحتی می توانند از شکل ظاهری دندان هایشان آن را تشخیص دهند.

بوی بد دهان : اختلالات معده
اگر شما جز دسته افرادی هستید که به بهداشت دهان و دندان هایتان اهمیت بسیاری می دهید و مرتبا آن ها مسواک و نخ دندان می کشید و دندانپزشک قابل اعتماد و خوبی هم دارید , بدلیل بوی بد دهان تان نباید بیش از این دندان هایتان را تحت فشار قرار دهید. باید گفت که در چنین وضعیتی دهان و دندان ها هیچ مشکلی ندارند ,
چیزی که نگران کننده است وضع معده می باشد. بوی بد دهان ارتباط مستقیمی با معده دارد. در این نوع بیماران , باکتری های کوچکی در معده شروع به رشد و گسترش می کنند و بویی که از خودشان متساعد می کنند مستقیما به سمت دهان و از آن خارج شده. معمولا در این نوع موارد کلیه ها و کبد دچار اختلال گشته اند.
حتی افرادی که دیابت دارند نیز اگر مشکل دیابت خود را تحت کنترل قرار ندهند ,دهان شان بوی بد خواهد داد.

دندان های صاف با گوشه های گرد همراه با سردرد : نشانه استرس
دندان های گرد یا سردرد های صبحگاهی که موجب دندان قروچگی افراد می شود ,این اشخاص برخی اوقات در خواب نیز به طور ناهوشیار دندان هایشان را به می کشند و می سابند. بدین ترتیب صبح روز بعد با سردرد و فک درد شدیدی روبه رو هستند.
این نشانه ها تنها علائم اولیه ای برای درد های دیگر نواحی فک , گردن و ماهیچه های اطرافش می باشد. بعضی ها آنقدر شدید این کار را انجام می دهند که در صبح روز بعد قادر نیستند دهان شان را بگشایند.
این افراد می توانند با مراجعه به دندانپزشک محافظی برای دندان هایشان قالب گیری و بسازند و هر شب برای حفاظت بیشتر دندان ها ,آن ها را در دهان شان قرار دهند. همچنین با مدیریت کردن استرس و اضطاب نیز می توان از این عارضه جلوگیری کرد.

زخم و قرحه در دهان : کمبود زینک و یا پروتئین بیش ازحد در بدن
پدیدار شدن زخم هایی در دهان می تواند گواه بر بیش از اندازه بودن گلوتن و پروتئین و یا کمبود مواد معدنی ای همچون زینک(روی) را اطلاع دهد .اگر افراد در دهان شان با زخم هایی روبه رو گشتند توصیه می شود از مواد غذایی ای که زینک دارند و قرص های دارای مواد معدنی مورد نیاز بدن خصوصا زینک می باشد مصرف کنند.
اگر زخم ها همچنان پا برجا و هیچ تغییری در آن ها صورت نگرفت ,پیشنهاد می شود, به متخصصین معده و روده مراجعه کنند.
اختلالات بطنی اغلب اوقات با سیستم ایمنی بدن در ارتباط می باشد , زمانی که پروتئین فراوانی (که در غلات مانند گندم , جو واقع شده) در بدن انباشته می گردد و به دیواره روده آسیب هایی وارد می کند. در این مواقع بهتر است از پروتئین کمتری در مواد غذایی استفاده گردد تا بدن تعادل پروتئینی خود را تنظیم کند.

بیماری و التهاب های لثه : مشکلات قلبی
همه ما از این موضوع آگاه هستیم که نوعی باکتری موجود در دهان قادر است خود را بر رگ های خونی برساند و بوجود آوردنده پلاک هایی در خون گردد, پس باکتری ها به وسیله رگ هایی که سراسر بدنمان را تشکیل داده اند در کل بدن بچرخند و پمپاژ قلب نیز به آن ها کمک بسیاری خواهد کرد.
تفاوتی نمی کند که تنها قسمت کوچکی از لثه تان دچار التهاب شده باشد ,در هر حال این باکتری وارد خون تان شده و می تواند موجب تضعیف ایمنی بدن و انسداد شرائین اکلیلی قلب گردد. سعی کنید دهان خود را پاکیزه نگدارید , رفتن به دکتر دندانپزشک تان را فراموش نکنید. شما نه تنها دهان تان را پاکیزه می کنید بلکه در واقع کل بدن تان را از بیماری قلبی جدی ای محافظت خواهید کرد.

http://www.idehshot.com/
پاسخ شما
توپر  ايتاليک  زير خط دار  لينک تصوير  لينک پيوند  عدم در نظر گرفتن کدهاي خاص *يعني چه؟

 

Mashhad University of Medical Sciences Contact Details:
Main address: University St., Ghoraishy Building 91375-345 Mashhad, Iran ,
Tel:( 98 511) 841 2081-5 , Fax:( 98 511) 8430249 , E-mail: Info(at)mums.ac.ir Members: - Schools and Hospitals School: Dentistry , School: Health , School: Medicine , School: Nursing & Midwifery , School: Paramedical , School: Pharmacy , School: Traditional Medicine , Hospital: Dr.Sheikh , Hospital: Dr.Shariati , Hospital: Emam Reza , Hospital: Ghaem , Hospital: Hashemi Nezhad , Hospital: Ibn-e-Sina , Hospital: Khatam-al-Anbia , Hospital: Montaserie , Hospital: Ommul-Banin , Hospital: Omid , Hospital: Shahid Kamyab , Hospital: Taleghani , History: Mashhad Faculty of Medicine was officially opened on Nov. 23, 1949 by Dr Zanganeh, the minister of culture. The school started out with 61 students, one associate professor and seven tutors. In 1956, when the school of Arts opened, the two schools merged to form the University of Mashhad. In 1989, the faculties offering Medical Sciences' degrees across the country separated from the Ministry of Culture and Higher Education. New emerging Medical Universities have gone under management of Ministry of Health, Treatment and Medical Education. Thus the original University of Mashhad was divided into two independent universities: "Ferdowsi University of Mashhad" and "Mashhad University of Medical Sciences'. Mashhad University of Medical Sciences operates at present with 8 faculties, 32 hospitals, 179 rural and 147 urban health centers. It covers an enormous area stretching from the north east to the central parts of the country, which makes it the largest university of Medical Sciences providing health care and treatment services. With 597 teaching staff, 1645 MDs with different specialties, 138 dentists, 123 pharmacists and 25, 402 employees, the university provides health care and medical services to the area's large population as well as to over 25 million tourists a year.

مشهد، خيابان دانشگاه،- صندوق پستی: ۳۴۵ - ۹۱۳۷۵ تلفن: 3852119-0511نمابر: 051138521119 پست الکترونيک: cg@mums.ac.ir
مشهد، بلوار شهید فکوری، حد فاصل میدان شهید آل شهیدی و میدان شهید جوان، شهرک دانش و سلامت، کدپستی 9177899191 صندوق پستی 345، ساختمان زکریا، طبقه اول
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت مربوط به دانشگاه علوم پزشکی مشهد می باشد و هرگونه کپی برداری از مطالب آن تنها با ذکر منبع بلامانع است.