شماره طرح درس: 001/3/ب
بسمه تعالی
Course Plan
کد درس: 12 نام مدرس: دکتر کیارش قزوینی
عنوان: باکتری شناسی پزشکی پیشنیاز: ندارد
تعداد واحد: 2 واحد نوع واحد: نظری
مدت تدریس: 34 ساعت نظری گروه هدف: دانشجویان ترم 1 کارشناسی علوم آزمایشگاهی
مقدمه: بسیاری از بیماریهای عفونی توسط باکتری های بیماری زا ایجاد می شود که در درمان و پیشگیری از آنها مستلزم شناسایی باکتری ایجاد کننده است. در کنار توسعه روشهای شناسایی باکتری ها علم باکتری شناسی نیز گستردگی بسیاری پیدا کرده است که لزوم مطالعه و به روز رسانی اطلاعات را اجتناب ناپذیر می نماید.
اهداف:
1- هدف کلی:
آشنایی دانشجو با باکتری های بیماریزا و فراگیری روشهای جداسازی و تعیین هویت آنها از نمونه های مختلف بدن
2- اهداف رفتاری: دانشجو پس از طی دوره درس باید بتواند:
* ضرورت یادگیری علم باکتری شناسی در مجموعه خدمات پزشکی را شرح دهد.
* توانایی توصیف ویژگی های مهم یک باکتری که اهمیت کاربردی دارد را داشته باشد.
* راه های انتقال باکتری های بیماریزا را بشناسد
* نحوه ایجاد بیماری (پاتوژنز) توسط باکتری های بیماریزا را بشناسد
* آشنایی مختصری با علایم بالینی بمیاریها ایجاد شده توسط باکتری های بیماریزا داشته باشد
* توانایی جداسازی و شناسایی باکتری های بیماریزا را در نمونه های کلینیکی داشته باشد
* بتواند ایمنی کار در آزمایشگاه باکتری شناسی را کاملا شرح دهد و اجرا نماید
* چشم انداز آتیه در زمینه های مختلف باکتری شناسی را بتواند تحلیل و ارزیابی نماید
* توانایی ارائه رهنمود در استفاده از دستاوردهای علم باکتری شناسی در جهت حفظ و ارتقاء بهداشت جامعه را داشته باشد
خط مشی آموزشی
1- محتوی آموزشی:
1. تاریخچه باکتری شناسی
2. تعریف و طبقه بندی باکتریها
3. ساختمان و اجزای باکتریها
4. متابولیسم باکتری ها
5. ژنتیک باکتری ها و انتقال اطلاعات ژنتیکی بین باکتری ها
6. آنتی بیوتیکها و مقاومت نسبا به آنها در باکتریها
7. پاتوژنیسیته میکرو ارگانیسمها و واکنشهای ایمنی به عفونتها
8. میکروکوکاسه (استافیلوکوکوس، میکروکوکوس، پلانوکوکوس.... )
9. استرپتوکوکاسه (استرپتوکوکوس، پنوموکوکوس ....)
10. مایکوباکتریوم ها
11. نیسریاسه (نیسریا، موراکسلا، آسینتوباکتر، کینگلا ..... )
12. آنتروباکتریاسه (سالمونلا، شیگلا، اشرشیا، کلبسیلا، پروتئوس، یرسینیا .... )
13. پسودوموناسه ( پسودوموناس، استنوتروفوموناس، بورخولدریا .... )
14. لژیونلاسه
15. بروسلاها، آئروموناس و پلزیوموناس، کمپیلوباکتر و هلیکوباکتر
16. ویبریو، آئروموناس و پلزیوموناس، کمپیلوباکتر و هلیکوباکتر
17. باسیلوس ها، کلستریدیوم ها
18. کورینه باکتریوم ها، لیستریا و اریزیپلوتریکس
19. آکتینومیست و نوکاردیا، استرپتومایسس
20. کلامیدیا
21. ریکتزیا
22. مایکوپلاسما
23. باکتری های بیهوازی (کوکسیهای بیهوازی و باسیلهای بیهوازی بدون اسپور)
2- روشهای آموزشی:
به صورت سخنرانی، بحث و بارش افکار، پرسش و پاسخ و سمینار دانشجویی خواهد بود
3- تجهیزات آموزشی مورد نیاز:
دیتا پرژکتور، فیلمهای آموزشی و اسلاید
4- زمان بندی درس:
34 ساعت که در 17 جلسه دو ساعته در پنج شنبه ساعت 10 تا 12 هر هفته برگزار می گردد.
5- محل برگزاری کلاس:
کلاسهای دروس نظری دانشکده پیراپزشکی و بهداشت
وظایف و تکالیف دانشجو
حضور منظم دانشجو طبق تقویم دانشگاه در جلسات درس
رعایت نظم و انضباط در کلاسهای درس
پیش خوانی دروس جدید تئوری و عملی
شرکت در بحث و ارائه حداقل 10 دقیقه سمینار در مورد یکی از سرفصلهای باکتری شناسی
فراگیری مطالب درسی ارائه شده در هر جلسه درس
انجام تکالیف محوله (پاسخ به سئوالات مطرح شده در هر جلسه صورت مکتوب، تهیه مقاله، ترجمه مقالات و کتب )
منابع مطالعاتی
* کلیات باکتری شناسی پزشکی؛ نویسنده دکتر کیارش قزوینی
* Jawetz “Medical Microbiology”
* Murray “Medical Microbiology”
* Topley&Wilson’s Microbiology And Microbial Infections, 9nt ed, Vol 2, (1998)
* Zinsser “Medical Microbiology”
* Texbook of Diagnostic Microbiology Connie R. Mahon
روشهای سنجش پیشرفت تحصیلی:
آزمون در ابتدای هر جلسه از کلیه مباحث قبلی بصورت چند گزینه ای یا تشریحی
آزمونهای شفاهی در انتهای کلاس از مباحث مورد بحث در آن جلسه
آزمون میان ترم و پایان ترم با کمک آزمونهای چند گزینه ای تاکسونومی 2 و 3 ، آزمونهای جور کردنی
موضوع تدریس: زیست شناسی سلولی و مولکولی
پیش نیاز: ندارد گروه هدف: دانشجویان مقطع کارشناسی رشته علوم آزمایشگاهی
مدت تدریس: 16 جلسه محل اجرا: دانشکده پیراپزشکی
مدرسین: دکتر عباس زادگان، دکتر محمودی، دکتر سنکیان، دکتر رفعت پناه
هدف کلی:
آشنایی با ساختمان و نحوه عمل سلول به عنوان واحدهای سازنده کلیه موجودات زنده
اهداف ویژه:
دانشجویان پس از گذراندن درس باید به مطالب زیر مسلط شوند:
- ارتباط و علل پیشرفتهای سریع زیست شناسی سلولی و مولکولی
- منشا و تکامل سلولهای پروکاریوت و یوکاریوت
- ساختمان عمومی سلول و ارگانلها
- ساختمان مولکولی پروتئین ها، اسیدی های نوکلئیک و سایر ماکرو مولکولی
- ساختمان مولکولی غشاء سلول و نقل و انتقالات مولکولها توسط آن
- پروتئین های ناقل غشاء، کاناهای یونی، هستک، ساختمان مولکولی انواع پمپهای غشاء
- انتشار ساده و تسهیل شده، انتقال فعال، تعادل اسمزی
- پتانسیل غشاء، سیستم غشائی داخل سلولی
- رتیکولوم آندوپلاسمیک، دستگاه گلژی، لیزوزوم، پراکسی زوم
- ساختمان مولکولی هسته و غشاء آن
- ساختمان کروموزوم یوکاریوتی و پروکاریوتی
- سانترومر، تلومر
- چرخه سلولی و تنظیم آن
- تقسیم میتوز و میوز
- همانند سازی DNA
- سیستم پیام رسانی و ارتباط بین اسکلت سلولی سلولی اتصالات سلولی
- تکنیکهای جدید مطالعه سلول
|
فهرست، محتوا، ترتیب ارائه درس و مدرسین |
|
جدول زمانبندی |
موضوع |
اساتید |
|
1 |
مقایسه ساختمان DNA و شکل ابرمارپیچ آن در کروماتین، هتروکروماتین و کروموزوم |
دکتر محمودی |
|
2 |
همانند سازی DNA و آنزیمهای لازم برای ساختن DNA جدید |
دکتر محمودی |
|
3 |
رونویسی از DNA جهت ساختن RNA و تنظیم آن در یوکاریوت |
دکتر عباس زادگان |
|
4 |
رونویسی از DNA جهت ساختن RNA و تنظیم آن در یوکاریوت |
دکتر عباس زادگان |
|
5 |
بررسی چرخه سلولی و تنظیم آن |
دکتر عباس زادگان |
|
6 |
روشهای متداول تشخیص های مولکولی |
دکتر عباس زادگان |
|
7 |
میتوز، میوز، اسپرماتوژنز و اوژنز |
دکتر عباس زادگان |
|
8 |
توارث و سیتوژنتیک انسانی، کاریوتیپ طبیعی و کروموزمهای جنسی و تعیین جنسیت |
دکتر عباس زادگان |
|
9 |
تشخیص بیماریهای ژنتیک در جنین |
دکتر عباس زادگان |
|
10 |
مثالهایی از پروژه های بیوتکنولوژی |
دکتر عباس زادگان |
|
11 |
ژن درمانی |
دکتر عباس زادگان |
|
12 |
دستگاه سنتز پروتئین و ریبوزوم در سلولهای پروکاریوت و یوکاریوت |
دکتر سنکیان |
|
13 |
دستگاه سنتز پروتئین و ریبوزوم در سلولهای پروکاریوت و یوکاریوت |
دکتر سنکیان |
|
14 |
تمایز سلول، توارث هسته ای، سیتوپلاسمی و ساختکارهای آن |
دکتر سنکیان |
|
15 |
DNA Cloning, recombinant DNA |
دکتر رفعت پناه |
|
16 |
آنزیمها و ناقل های ژنتیکی در تکنولوژی نوترکیب |
دکتر رفعت پناه |
|
17 |
امتحان |
|
روش تدریس:
1- سخنرانی با استفاده از Data Projector
2- ارائه CD های آموزشی اسلایدهای کلاس که در طول ترم تدریس شده اتاريخ بروز رساني : سه شنبه 02/09/89 ساعت 16:25
|