اخبار

نظرسنجي

نظر شما راجع به ظاهر و محتوای سایت چیست ؟

عالی 36.8%
بسیار خوب 14.5%
خوب 13.9%
متوسط 8.2%
ضعیف 26.6%


مشاهده نتايج

صفحات پر بازديد

چگونه نفخ معده را برطرف نماييم ؟ ( 524119 )
قرص فروس سولفات ( 131322 )
عصبانيت و راههاي مبارزه با آن ( 123743 )
چگونه در مصرف آب صرفه جویی کنیم ؟ ( 109106 )
برنامه آموزشي كودكان ( 91068 )
كنترل تنظيم خانواده و جمعيت ( 76903 )
شپش ( 75545 )
بلوغ ( 67424 )
رفتار های پر خطر در جوانان ( 51274 )
مواد غذايي براي كاهش كلسترول ( 43189 )
صفحه اول شبكه بهداشت و درمان شهرستان كلات ( 39965 )
سل ( 28532 )
چه غذايي بخوريم تا سالم بمانيم ( 25558 )
آنچه سالمندان بايد بخوانند ( 25250 )
شبكه هاي وايرلس ( 24075 )
روشهاي جلوگيري ازبارداري ( 24041 )
بيماري آنفولانزا ( 23173 )
تغذيه تكميلي در كودكان ( 22802 )
سياه سرفه ( 20859 )
ويتامين آ ( 19670 )
لیشمانیا ( 19193 )
پیش فعالی د رکودکان ( 16283 )
ارزش غذايي پنير ( 14919 )
معرفي شهرستان كلات نادر ( 14783 )
آموزش ايميل ( 13891 )

 
 
 

مقدمه

جسم انسان از میلیونها میلیون سلول تشکیل شده است که در کنار هم ،بافتهایی مانند ماهیچه‌ها ،استخوان وپوست را می‌سازند. اغلب سلولهای طبیعی بدن در پاسخ به تحریکاتی که از داخل و خارج بدن به آنها وارد می‌شود، رشد و تولیدمثل می‌کنند و در نهایت می‌میرند. اگر این فرآیند در مسیر تعادل و صحیح خود اتفاق بیفتد، بدن سالم می‌ماند و عملکرد طبیعی خود را حفظ می‌کند. اما مشکلات ، زمانی شروع می‌شود که یک سلول طبیعی دچار " جهش " و یا تغییر شده و به سلول سرطانی تبدیل می‌شود.

در حال حاضر سرطان ها پس از بيماريهاي قلبي – عروقي و حوادث و سوانح سومين علت مرگ و مير در ايران محسوب مي شود . عادت هاي جديد زندگي ، افزايش مصرف دخانيات ، افزايش جمعيت از عوامل مسبب افزايش بيماري سرطان مي باشد .

تخمين زده شده كه بيش ازيك سوم از تمام موارد سرطان قابل پيشگيري است ويك سوم ديگر مشروط به تشخيص سريع و زود هنگام درمان مي باشد.

نحوه پیدایش سرطان

یک سلول طبیعی ممکن است بدون هیچ دلیل واضحی به یک سلولسرطانی تبدیل شود، ولی در اغلب موارد ، تبدیل در اثر مواجهه مکرر با مواد سرطان زا مانندالکل ودخانیات صورت می‌گیرد. شکل ظاهری و نیز عملکرد سلولهای سرطانی شده با سلولهای طبیعی تفاوتدارد. جهش یا تغییر ایجاد شده درDNAیا ماده ژنتیکی سلول اتفاق می‌افتد. DNA همان مسئول کنترل شکل ظاهری و عملکرد سلولاست. وقتیDNA یک سلول تغییر می‌کند، آن سلول با سلولهای سالم کنار خود تفاوتمی‌یابد و دیگر کار سلولهای طبیعی بدن را انجام نمی‌دهد. این سلول تغییر یافته ازسلولهای همسایه‌اش جدا می‌شود و نمی‌داند چه زمانی رشدش باید به پایان برسد وبمیرد. به عبارت دیگر سلول تغییر یافته از دستورها و علائم داخلی که سلولهای دیگردر کنترل آنها هستند، پیروی نمی‌کند و به جای هماهنگی با سلولهای دیگر خودسرانه عملمی‌کند.

بدخیم شدن سرطان

وقتی سلول " جهش یافته " تقسیم می‌شود ، به 2 سلول جدید" جهش یافته " تبدیل می‌گردد و این فرآیند به همین ترتیب ادامه می‌یابد تا همان یکسلول موذی به توده‌ای از سلولها که تومورنامیده می‌شود، تبدیل می‌گردد. گاهی این تومورها ،خوش خیمبوده و رشد نمی‌کنند. ولی در صورتی که سلولهای تومور رشد کنند و تقسیم شوند و سلولهای طبیعی اطراف خود رااز بین ببرند و به نقاط دیگر بدن هم دست‌اندازی کنند، توموربدخیم محسوب می‌شود. بزرگترین خطر تومورهای بدخیم ، توانایی آنها در حمله به بافتهای سالم و پخش شدن در بدن است و این همان متاستاز سرطان است. هر چه تومورها رشد کنند و بزرگترشوند، جلوی رسیدن مواد غذایی واکسیژن رابه سلولهای سالم می‌گیرند و با پیشرفت سرطان ، سلولهای سالم می‌میرند و عملکرد وسلامت بیمار از بین می‌رود. اگر جلوی این فرآیند گرفته نشود، سرطان به مرگ می‌انجامد.

علائم هشدار دهنده سرطان

· خونریزی غیر طبیعی در هر نقطه از بدن.

· پیدایش هرگونه توده سفت سلولی در زیر پوست، مثلا در سینه یا نقاط دیگر.

· پیدایش زخمی که به آسانی بهبود نمی‌یابد (بویژه در اطراف زبان ، دهان و لبها).

· سوء هاضمه دائمی

· تغییراتی در وضع خالها یازگیل از قبیل تغییر رنگ، بزرگ شدن ، خارش ، دردناک شدن و یا خونریزی از آنها که به مدت طولانی ادامه یابد.

· پیدایش آشفتگی در اعمال روده‌ها یا مثانه که با درمانهای عادی بهبودی نیابد.

· سرفه، گرفتگی صدا و یامشکل شدن عمل بلع به مدت طولانی.

اگر هر یک از این علائم فوق بیش ازدو هفته ادامه یابد، باید بیمار تحت بررسی تخصصی قرار گیرد. البته در بيشتر موارداین علائم حاکی از وجود سرطان نیستند.

انواع سرطانها

اغلب سرطانها به سه دسته عمده تقسیم می‌شوند:

· کارسینوم :شامل سرطانهایی می‌شود که از سلولهایی که سازنده پوست هستند(مثل سرطان پوست)و یا لایه داخلی اعضا را می‌پوشانند (مثل سرطان ریه)و یا سازنده غدد هستند (مثل سرطان سینه)منشا می‌گیرد.

· سارکوم:این دسته سرطانهایی هستند که از بافت همبند مثل غضروف، استخوانو ماهیچه منشاء می‌گیرند. از اینروسرطان استخوانیاسرطان ماهیچهرا در هر نقطه از بدن سارکوممی‌گویند.

· لوسمی و لنفوم‌ها : شامل سرطانهایی است که از سلولهای تشکیل دهنده خون وسلولهای ایمنی منشاء می‌گیرند.

در کشورهای غربی ، سرطان پوستشایعترین سرطان است و پس از آن سرطان سینه ،ریه،پروستات،روده بزرگ، مثانه و رحم قرار دارد.

راههای پیشگیری

پیشگیری اولیه از سرطان با اجتناب از عامل مسبب یا مصرف ماده‌ای که مانع از پیدایش فرایند بدخیمی می‌شود ، صورت می‌گیرد وشامل اقداماتی برای کاهش خطرات شیوه زندگی (اجتناب از توتون ، مصرف غذاهای کم چرب و غنی از فیبر ،استفاده از کرم ضد آفتاب) و مصرف عوامل پیشگیری شیمیایی است. عوامل پیشگیری شیمیایی داروها یا ریز مغذیها (مواد معدنی یا ویتامینها) هستند.

عوامل زیر نیز درپیشگیری از سرطانها موثرند.

· عدم استفاده ازمشروبات الکلی و دخانیات.

· صرف غذاهایی که به صورت آب‌پز تهیه می‌شود.

· عدم استفاده از غذاهایی که آثار سوختگی در آنها نمایان است.

· استفاده از سبزیجات و انواع میوه‌ها.

· استفاده کمتر از گوشت قرمز.

· حفاظت موثر در برابر پرتو خورشيد .

· رعایت کامل امور بهداشتی.

درمان

امروزه اکثر سرطانها درمان قطعی ندارند اما برای جلوگیری از رشد وپیشرفت آنها از روشهای جراحی ،پرتو درمانی،شیمی درمانی،هورمون درمانی،پیوند مغز استخوان و ... استفاده می‌شود. البته یافته‌های جدید زیست شناسی سلولی تومور در روشهای درمانی ترکیبی طی یک برنامه هماهنگ مورد بهره برداری قرار می‌گیرند.

سرطان یعنی رشد ، تکثیر و گاهی انتشار غیر طبیعی سلولهای بدن.

تمامی سرطانها دارای الگوی رشد مهارگسیخته و تمایل به جدا شدن از منشا اصلی و متاستاز هستند.

سرطان پستان

ساختمان پستان :

پستان از سطح جلويي قفسه سينه معلق بوده از دنده دوم تا ششم امتداد دارد . حد داخلي آنرا حاشيه جانبي جناغ سينه و حاشيه خارجي آن تا خط زيربغلي جلويي کشيده مي شود .

عمل پستان :

حدوداً از روز هشتم سيکل قاعدگي پستان تدريجاً اندازه اش بزرگ مي شود و درست در مرحله قبل از قاعدگي حجم آن تقريباً ۵۰٪ افزايش مي يابد .

دو يا سه روز بعد از زايمان گلبولهايي در سلولهاي مجاري شير ظاهر مي شود اين گلبولها به طرف سينوسهاي شير فشار آورده و اندازه شان بزرگ مي شود . سلولهاي مجاري شير مملو از شير مي شوند و اين دوره تا زمانيکه شيردادن ادامه دارد همچنان تکرار مي شود.

سرطان سینه یکی از عارضه‌های سرطانی مهم جوامع امروزی است. طبق محاسبات انستیتو ملی سرطان ایالات متحده آمریکا، از هر هشت زن یک نفر در زندگی خود مبتلا به سرطان سینه می‌شود . در جهان پس از سرطان ريه و معده سرطان پستان سومين سرطان شايع مي باشد .

شرح بيماري :

سرطان پستان توده سفتي است که از مجاري پستان شروع شده و بافت جلويي را مورد تهاجم قرار مي دهد و در ۷۰٪ بيماران حجم آن هر۲- ۹ ماه دو برابر مي شود . ظهور توده درشت در غدد لنفاوي زيربغلي نشانه اي از شکست مقاومت ميزبان است و ديگر اين که چنين گرفتاري غددي بالا بودن خطر بيماري بدخيمي منتشر را نشان مي دهد . همچنان که توده اندازه اش بزرگتر مي شود و به بافت غددي دوروبر هجوم مي برد فرورفتگي پوستي مشخصي را بوجود مي آورد .

عوامل ايجاد بيماري :

سن بيمار مهم است سرطان پستان در زن در دوره قبل از بلوغ تقريباً وجود ندارد و در زير 20 سالگي نادر است بيشتر در سنين ۴۵ تا ۵۵ سالگي شيوع يکنواختي دارد . عوامل ژنتيکي و ارثي نيز مهم است به طوريکه در زنانيکه مادر يا خواهر آنها به سرطان پستان مبتلا بوده اند احتمال ابتلاء ۲ برابر افزايش پيدا مي کند . از نظر شيردادن زناني که کمتر به نوزادان خود شير مي دهند بيشتر به سرطان پستان دچار مي شوند . از نظر رژيم غذايي مصرف بيشتر چربيهاي حيواني و پروتئين حيواني امکان مبتلا شدن به سرطان پستان را افزايش مي دهد .

علايم بيماري :

سرطان پستان معمولاً شامل يک توده بدون حساسيت ، سفت يا سخت همراه با حاشيه تقريباً نامشخص مي باشد. به توکشيدگي مختصر پوست و يا نوک پستان علامت مهمي است . خراشيدگيهاي خيلي کوچک يک تا ۲ ميليمتر در روي پوشش نوک پستان ممکن است تنها علامت سرطان باشد .

وجود ترشح آبکي و سروزي ، خوني از نوک پستان يک علامت اوليه و زودرس اتفاقي است اما گاهي اوقات يک بيماري خوش خيم است . ضايعات ثابت ، با حدود نامنظم ،‌فاقد حساسيت هستند و درد هم ندارند و در مراحل پيشرفته ظاهر پستان شبيه پوست پرتقال مي شود .

يافته هاي اوليه :

وجود توده اي منفرد ،‌غيرحساس ، سخت و يا سفت با حدود نامشخص.

يافته هاي ثانويه :

به توکشيدگي پوست و يا نوک پستان ، تورم غدد لنفاوي زيربغل ، ‌بزرگي پستان ،‌ قرمزي

يافته هاي تأخيري :

زخم ، تورم غدد لنفاوي ترقوه ، تورم بازو ،‌ دست اندازي به استخوان ، ريه ، کبد ، ....

درمان :

۱ - برداشتن پستان (‌ ماستکتومي )‌ بعد ازعمل محل عمل را از نظر عفونت و ترشحات بررسي کند.

۲ - پرتودرماني : به مدت ۴ هفته مي باشد که آموزش مي دهيم از مالش ، پوشيدن لباسهاي تنگ ، گرما و صابونهاي عطري در دوره درمان پرهيز کند .

۳ - جراحي ترميمي

۴ - شيمي درماني : از عوارض شيمي درماني ؛ طاسي ، التهاب مخاط ،‌التهاب پوست ، اسهال ، خستگي ، ناخوشي ، کاهش وزن

تشخيص :

سرطان پستان در غالب موارد به جاي پزشک توسط خود بيمار کشف مي شود اگر خانمها با خود آزمايي پستانها هر ماه بعد از دوران قاعدگي بدقت پستانها ،‌زيربغل و اطراف استخوانهاي ترقوه خود را لمس کنند ، اکثراً‌ در صورت وجود ضايعات غيرطبيعي درمراحل خيلي ابتدايي موفق به کشف آن مي شوند و چه بسا که درمان يک توده سرطاني بسيار کوچک يا يک جراحي کوچک بدون برداشتن تمام پستان و لطمه خوردن به ظاهر بيمارو انجام وظايف مادري و غيره درمان سرطان پستان ممکن باشد .

                                                                                                                                               درصورت مواجهه با موارد ذيل هر چه سريعتر به پزشک مراجعه کنيد :
 

هر گونه ترشح

هر گونه چروکيدگي يا گودرفتگي

دانه پوستي يا حالت مانند پوست پرتقال درپوست

يا مسطح شدنتورفتگي جديد نوک پستان يا تغيير زاويه آن

تورم يا برآمدگي

 
 
 
 
 
 
  • پوسته سفيد روي نوک پستان يا ماهک آن
  • زخمي که بهبود نيافته است
  • تغيير در يک خال سياه يا قهوه اي

آموزش ويژه جراحي :

قبل از عمل مهمترين نکته آگاهي دادن و حمايت کردن بيمار است . بعد از عمل بايد بيمار را در وضعيت نيمه نشسته قرار گيرد . عضو عمل شده براي جلوگيري از تورم بالاتر نگه داشته شود .

احتمال بروز عوارض مثل عفونت ، صدمه ، تورم لنفها ، اختلالات عصبي ‌عروقي که بايد به بيمار آموزش داده شود تا از فعاليتهاي ورزشي شديد پرهيز کند . وزن خود را تنظيم کرده و از افزايش وزن خود جلوگيري کند ، رفتن به فيزيوتراپي را توصيه مي شود .

آموز ش بعد از ترخيص :

۱- موقع آشپزي مراقب سوختگي باشد .

۲ - پرهيز از قرار گرفتن در معرض نور آفتاب

۳ - هر دارويي را با تجويز پزشک مصرف کند .

۴ - فشار خون در سمت مبتلا گرفته نشود .

۵ - از مواد شيميايي پرهيز کند .

۶- حرکات فعال بازو و شانه در طرف عمل شده بايستي بعد از چند روز اول بعد از عمل تشويق و ترغيب گردد .

سرطان رحم

سرطان دهانه زهدان كه به سرطان سرويكس معروف است دومين سرطان شايع در بين زنان سراسر جهان است .سرطان گردن رحم نوعي بيماري است كه در آن رشد بافت بدخيم ازناحيه گردن رحم نشات مي گيرد و به طور نامنظم و فزاينده‌اي تكثير و منجر بهتراريختگي آن مي‌شود. گردن رحم يا زهدان قسمتي از دستگاه تناسلي زنان است و ناحيهباريك و تحتاني رحم را كه به مهبل بازمي شود شامل مي‌گردد.

به گزارش سرويس «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، سرطان گردن رحم دومين سرطان شايع دستگاه تناسلي زنان و پنجمين سرطان بعد از سرطانهاي ريه، سينه، روده و جسم رحم در سراسر جهان است كه حدود 6 درصد كل سرطان زنان را تشكيل مي‌دهد.

با توجه به سلولي كه دچار تراريختي و سرطان شدهاست اشكال مختلفي از سرطان گردن رحم وجود دارد كه هر كدام نشانه‌ها و عوارض خاص خودرا دارند.

شايع‌ترين اشكال سرطان گردن رحم عبارتند از:

1-سرطان بافت بشره‌اي يا سنگفرشي: اين سرطان ازشا يعترين انواع سرطان گردن رحم است كه حدود 75 درصد اشكال سرطان گردن رحم را تشكيلمي‌دهد. اين سرطان از ياخته‌هاي مفروش لايه سطحي گردن رحم شروع مي‌شود و رشد نسبتاً آهسته‌اي دارد و اغلب ماهها بلكه سالها طول مي‌كشد تا به بافت‌هاي اندام‌هاي مجاورسرايت كند. بيشتر مبتلايان اين نوع سرطان، زنان 40 تا 60 سال هستند.

2-سرطان غدد مترشحه مخاطي: اين نوع سرطان گردنرحم معمولا در زير بافت پوششي گردن رحم رشد مي‌كند و معمولا بين سنين 25 تا 40سالگي ديده مي‌شود.

همه انواع تغييرات ياخته‌هاي گردن رحم بدخيم( سرطاني ) نيستند. در زناني كه ياخته‌هاي گردن رحم آنها دچار تغييرات غير سرطانيشده‌اند اغلب نتيجه عفونت و يا تورم اين اندام است كه در اصطلاح ‌آسيب شناسي به ‌آنديسپلازي گفته مي‌شود. ديسپلازي گردن رحم سرطان نيست اما اطلاعات باليني و آماري‌آن را عامل مقدماتي براي سرطاني شدن گردن رحم تلقي مي‌كنند. اين تغييرات اغلب درسنين 25 تا 35 سالگي تظاهر مي‌كند. ياخته‌هاي ديسپلازي گردن رحم از نظر شكل در زيرميكروسكوپ شبيه ياخته‌هاي سرطاني هستند ولي مانند ياخته‌هاي سرطاني مهاجم نيستند وبه بافتهاي مجاور آسيبي نمي رسانند.

علائم هشدار دهنده سرطان گردن رحم

- در مراحل ابتدايي هيچ نشانه‌اي ندارد

-عفونت هاي مكرر مهبل

- خونريزي غير طبيعي (خونريزي ممكن است در فاصلهبين عادت ماهانه شروع و قطع شود)

- خونريزي هنگام معاينه پزشكي اندامهاي تناسلي

- سختي، درد و يا خونريزي به هنگام نزديكي

- درد به هنگام ادرار

-طولاني شدن بيش از حد معمول عادت ماهانه و ياخونريزي بيش از حد

- ازدياد ترشحات مهبل ( زرد ، بدبوي)

- درد كمر

در شرايطي كه سرطان گردن رحم مهاجم و به ديگراندامها گسترش يافته باشد علاوه بر نشانه‌هاي فوق علائمي مانند يبوست، مشاهده خوندر ادرار، گرفتگي مجراي ادرار، باز شدن غير طبيعي گردن رحم و كم خوني تظاهر مي‌كند.

سبب شناسي: سرطانزايي گردن رحم*

عامل مستعد و پيشتاز در تظاهر سرطان گردن رحممانند هر سرطان ديگري به هم خوردن نظم تقسيم ياخته‌ها است.

تحقيقات آماري و باليني روند بدخيمي بيماري سرطان رحم را با عوامل زير مرتبط مي‌دانند:

- سرطان گردن رحم ارتباط شناخته شده‌اي با آلودگيويروس پاپيلوماي انساني دارد. اين ويروس از طريق رابطه جنسي منتقل مي‌شود و شرايطرفتاري ناسالم جنسي احتمال ‌آلودگي به ‌آن را افزايش مي‌دهد.

-ضعف سيستم ايمني به ويژه به صورت اكتسابي(بيماري ايدز)، مصرف داروهاي سركوب ايمني عاملي مستعد كننده در ابتلا به سرطاندهانه رحم است.

- شروع روابط جنسي در سنين پائين

- سن تظاهر سرطان گردن رحم در سنين بلوغ و زير 18 سالبسيار نادر و در سنين 40 تا 55 سالگي احتمال ابتلا به آن روندي يكنواخت دارد. زنانبالاي 55 سال بيشتر در معرض خطر ابتلاء به سرطان گردن رحم هستند و بايد بيشتر متوجهعلائم هشدار دهنده اين بيماري باشند

- نزديكي با افراد متفاوت

- نزديكي با فردي كه با افراد مختلف ارتباط دارد

- بيماريهاي مقاربتي

- سابقه عفونتهاي ناشي ازبيماريهاي مقاربتي احتمال ابتلاء به سرطان گردن رحم را افزايش مي‌دهد

- استفاده طويل المدت از قرص هاي جلوگيري ازحاملگي

- اعتياد به دخانيات

- زايمان‌هاي متعدد

الگوهاي غربالگري سرطان گردن رحم-
 
- آزمايش پاپ اسمير: كاهش بروز و مرگ و مير از سرطان دهانه رحم در 50 سال گذشته بطور عمده ناشي از تشخيص به موقع به علت استفاده گسترده از آزمون پاپ بوده است . با استفاده كامل از اين آزمون از 37 تا 60 درصد مرگ و مير ناشي از سرطان دهانه رحم پيشگيري مي شود . الگوي غربالگري سرطان گردنرحم جهت تشخيص پيدايش ياخته‌هاي پيش سرطاني و سرطاني، رديابي انواع عفونتهاي ناشياز باكتري، قارچ و ويروس در نواحي گردن رحم و مهبل است. آزمايش پاپ اسمير پس ازشروعفعاليت جنسي سالي يك بار و پس از دو تست منفي هر3 سال يك بار تكرار مي‌شود. اينآزمايش معمولا دو هفته پس از اتمام عادت ماهانه و حداقل 48 ساعت پس از مقاربت جنسيتوصيه مي‌شود.

- نمونه برداري يا بيوپسي: بررسي ميكروسكوپي ازنمونه بافت تومور است. اين آزمايش بسيار مهم است زيرا مطمئن ترين روش براي تشخيصسرطان گردن رحم و نوع آن به حساب مي آيد.

- آزمايش شيلر: در اين روش ابتدا اسيد استيك رقيقبه روي ياخته‌ها ماليده مي‌شود و سپس محلول يد روي آنها ريخته مي‌شود. سپس توسطابزاري به نام كولپوسكپ كه مجهز به بزرگنما است ياخته‌هاي گردن رحم مورد بررسي بصريقرار مي‌ گيرند. در اين روش ياخته‌هاي سالم گردن رحم به رنگ قهوه‌اي ديده مي‌شود،در حالي كه ياخته‌هاي تراريخته به رنگ سفيد يا زرد نمايان مي‌شود. اين روش كاملابدون درد است و هيچ عوارض جانبي بر جا نمي ‌گذارد.

اشكال مهاجم گردن رحم با بررسي باليني مثانه، راستروده، تخمدان، جسم رحم، مهبل و آزمايش ياخته‌هاي گردن رحم تشخيص داده مي‌شود. پس ازتشخيص اوليه سرطان گردن رحم، آزمايشات تكميلي ديگري مانند آزمايش خون، ادرار،راديوگرافي قفسه سينه، سي ‌تي ‌اسكن، كت ‌اسكن، ام ‌آر آي، سونوگرافي مهبل،راديوگرافي لگنچه كليه از طريق تزريق ماده حاجب براي بررسي دامنه گسترش سرطان بهديگر اندامها بكار گرفته مي ‌شود.

اطلاعاتي ازتست غربالگري سرطان دهانه رحم جهت بيماران

اصولاً سرطاندر يک سلول موجب تغييراتي در هسته و سيتوپلاسم مي شود که اين تغييرات در مراحل ابتدايي و پيش سرطاني هم قابل تشخيص است.از آنجايي که دهانه رحم عضوي است که کهقابل دسترس است لذا برداشت سلولي از اين عضو مي تواند به تشخيص بيماري کمک کند. اين برداشت سلولي از سرويکس ممکن است با درد و خونريزي ناچيزي همراه باشد و بااستفاده از وسايل مخصوص از سلولهاي قسمت خارجي دهانه رحم و قسمت غددي آن برداشت ميشود وجهت بررسي آزمايشگاهي به آزمايشگاه آسيب شناسي ارسال مي شود. متخصص آزمايشگاه بر اساس تغييرات هسته و سيتوپلاسم سلول و طبق تقسيم بندي جهاني اين تغييرات را بهپنج کلاس تقسيم مي کند و بر اساس آن گزارش مي دهد.

کلاس يک ، يعني سلولها طبيعي هستند.

کلاس دو ، در بعضي از سلولها تغييرات التهابي يا نقص هورموني ناشي از يائسگي وجود دارد.

کلاس سه ، تغييرات غيرطبيعي سلول که احتمال سرطان را دارد نشان مي دهد .

کلاس چهار ، تغييرات پيش سرطاني را نشان مي دهد.

کلاس پنج ، تغييرات واضح سرطان رانشان مي دهد.

بايد متذکر شد که تشخيص سرطان باتست پاپ اسمير حدود 60% است و در 40% موارد لازم است از موارد ديگر تشخيصي استفادهشود. يکي از اين موارد تقسيم بندي هاي جديدتري است که از نظر آسيب شناسي سلول انجام مي شودو مسئله ديگر نمونه برداري از سلولهاي دهانه رحم با استفاده از ميکروسکپ است که در زير ميکروسکوپ از نواحي غير طبيعي نمونه برداشت مي شود. تشخيص نقاط غير طبيعي با ديدن عروق غير طبيعي در اين عضو است و يا اينکه بافت سرويکس را به ماده اسيدي که براي بدن هم مضر نيست آغشته کرده و اين امر باعث يک سري تغييرات در سلول مي شود. درصورتيکه سلول غير طبيعي باشد بافت حاوي اسيد سفيدرنگ مي شود و نمونه برداري از اين نقاط انجام مي شود. اين نوع بررسي را تحت عنوان کلپوسکپي مي نامند. همراه با انجام اين نمونه برداري برداشت از بافت غددي هم بايد انجام شود و جداگانه به آزمايشگاه ارسال مي شود.

خانمهاي جوان با فعاليت جنسي زياد يا تعداد شريک جنسي متعدد ويا داراي زگيل تناسلي چون در معرض خطر سرطان دهانه رحم هستند بايد بطور مرتب و ساليانه پاپ اسمير انجام دهند. با توجه به اهميت تشخيص زودرس سرطان و در دسترس بودن و هزينه کم تست پاپ اسمير،انجام اين تست به همه خانمهاپيشنهاد مي شود.
 
 
شبکه بهداشت و درمان شهرستان کلات
واحد مشارکت مردمی

تاريخ بروز رساني : يكشنبه 03/11/89 ساعت 22:37

Mashhad University of Medical Sciences Contact Details:
Main address: University St., Ghoraishy Building 91375-345 Mashhad, Iran ,
Tel:( 98 511) 841 2081-5 , Fax:( 98 511) 8430249 , E-mail: Info(at)mums.ac.ir Members: - Schools and Hospitals School: Dentistry , School: Health , School: Medicine , School: Nursing & Midwifery , School: Paramedical , School: Pharmacy , School: Traditional Medicine , Hospital: Dr.Sheikh , Hospital: Dr.Shariati , Hospital: Emam Reza , Hospital: Ghaem , Hospital: Hashemi Nezhad , Hospital: Ibn-e-Sina , Hospital: Khatam-al-Anbia , Hospital: Montaserie , Hospital: Ommul-Banin , Hospital: Omid , Hospital: Shahid Kamyab , Hospital: Taleghani , History: Mashhad Faculty of Medicine was officially opened on Nov. 23, 1949 by Dr Zanganeh, the minister of culture. The school started out with 61 students, one associate professor and seven tutors. In 1956, when the school of Arts opened, the two schools merged to form the University of Mashhad. In 1989, the faculties offering Medical Sciences' degrees across the country separated from the Ministry of Culture and Higher Education. New emerging Medical Universities have gone under management of Ministry of Health, Treatment and Medical Education. Thus the original University of Mashhad was divided into two independent universities: "Ferdowsi University of Mashhad" and "Mashhad University of Medical Sciences'. Mashhad University of Medical Sciences operates at present with 8 faculties, 32 hospitals, 179 rural and 147 urban health centers. It covers an enormous area stretching from the north east to the central parts of the country, which makes it the largest university of Medical Sciences providing health care and treatment services. With 597 teaching staff, 1645 MDs with different specialties, 138 dentists, 123 pharmacists and 25, 402 employees, the university provides health care and medical services to the area's large population as well as to over 25 million tourists a year.

شبکه بهداشت و درمان شهرستان کلات تلفن: 6- 34723434 051 نمابر: 34722050-051 http://ch_kalat.mums.ac.ir
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت مربوط به دانشگاه علوم پزشکی مشهد می باشد و هرگونه کپی برداری از مطالب آن تنها با ذکر منبع بلامانع است.