اخبار

نظرسنجي

محتوي صفحات به لحاظ اطلاع رساني چگونه است ؟

عالي 29.1%
خوب 14.2%
متوسط 8.1%
ضعيف 41.2%
7.3%


مشاهده نتايج

صفحات پر بازديد

شبكه بهداشت ودرمان شهرستان قوچان ( 78903 )
خواص دارویی گیاه ختمی ( 63643 )
یبماری دریچه ای قلب ( 45646 )
بیماری تومور مغزی ( 41590 )
عوارض ديابت ( 34629 )
بیماری ایدز ( 24668 )
انواع بیماریها ( 23678 )
بیمارستان موسی بن جعفر (ع) ( 23539 )
گیاهان دارویی شهرستان قوچان ( 21819 )
مراحل دریافت کارت سلامت ( 21759 )
گياه خارشتر ( 20488 )
گیاه چوبک ( 16867 )
گیاه بابونه ( 16513 )
گیاه موسیر ( 16145 )
بیماری انفولانزای مرغی ( 15484 )
دانشکده پرستاری شهرستان قوچان ( 13133 )
برنامه ويزيت كلينيك تخصصي بيمارستان موسي بن جعفر (ع) ( 11095 )
گیاه دارویی کاسنی ( 11091 )
هفته سلامت ( 9607 )
مراكز بهداشتي درماني شهري و روستايي شهرستان قوچان ( 9573 )
بيمارستان شهدا قوچان ( 9177 )
انسولين ( 8762 )
گياه پونه ( 8734 )
بیماری وبا ( 8664 )
بیماری تب مالت ( 8587 )

 

 
 
 
 
            

    شعار سال 2009 ميلادي سازمان جهاني بهداشت

Health Facilities in Emergencies
سلامت در حوادث و بلايا

 

        
 
 
عناوين ايام هفته سلامت 18 تا 24 فروردين ماه 1388
روز
تاريخ
عنوان
سه شنبه
18/1/88
سلامت و همكاري هاي بين بخشي در حوادث و بلايا
چهارشنبه
19/1/88
سلامت، گروههاي در معرض خطر در حوادث و بلايا
پنجشنبه
20/1/88
سلامت و پدافند غيرعامل
جمعه
21/1/88
سلامت و مشاركت‌هاي مردمي در حوادث و بلايا
شنبه
22/1/88
بهداشت رواني و اجتماعي در حوادث و بلايا
يكشنبه
23/1/88
سلامت محيط در حوادث و بلايا
دوشنبه
24/1/88
سلامت،  ارائه خدمات و تسهيلات در حوادث و بلايا
 

n      

 

حمد و ثنای خداوند عزجلاله که به ما یکسال دیگر توفیق خدمت به اشرف مخلوقات خود عنایت فرمود . امسال به میمنت و مبارکی تقارن ایام آغازین آن با ایام مبارک ولادت ختم انبیا و بهانه آفرینش حضرت محمد مصطفی (ص) پیامبر رحمت و مهربانی و همچنین فرزند  گرامی ایشان حضرت امام جعفر صادق (ع) قرین شده است نوید بخش سالی پرخیز و برکت است . در سالی که گذشت کلیه همکاران در بخش ها و واحدهای مختلف شبکه بهداشت و درمان شهرستان قوچان سعی و تلاش وافری به منظور ارائه خدمات صادقانه و بی شائبه به جامعه هدیه کردند که در اینجا به همه عزیزان خدا قوت عرض کرده و برای همگی آرزوی سلامتی و سعادت دارم . انشاا... امسال نیز که توسط مقام معظم رهبری به عنوان سال نو آوری و شکوفایی نامیده شده است .همکارن محترم بهداشتی ، درمانی و اداری با توکل به خدوند متعال و با برنامه ریزی دقیق در جهت منویات مقام معظم رهبری با نو آوری در نحوه ارائه خدمات زمینه بهرمندی آحاد جامعه از نعمت سلامتی را فراهم گردد .

رشد شتابان توسعه صنعتی گرچه موجب تامین رفاه و آسایش جامعه بشری شده است ولی این پیشرفتها باعث صدمات جبران ناپذیری به محیط زیست جهانی وموجب به خطر افتادن سلامت کل ساکنین زمین شده است .یکی از مهمترین این صدمات تغییرات آب و هوا و گرم شدن کره زمین است که به همین منظور سازمان جهانی بهداشت برای جلب توجه و حساس سازی جامعه بین الملل شعار خود را در سال 2008با عنوان (محافظت از سلامتی در برابر تغییر آب و هوا )انتخاب کرده است.که طبق روال سالیان گذشته در فروردین ماه امسال نیز برنامه های متعددی به منظور برگزاری هفته سلامت و روز جهانی بهداشت حول شعار سازمان مذکور پیش بینی شده است.امید است این تلاشها آغازی برای حفظ سلامتی در طول سال جاری باشد.

دکتر محمد جعفر صادقی

                                                                        مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان قوچان
 
 
 
 
اهم برنامه و فعالیتهای شبکه بهداشت و درمان شهرستان قوچان در هفته سلامت سال 87
 1. تشکیل جلسه درون بخشی با حضور مدیر شبکه ، معاون بهداشتی و کارشناسان ستادی مرکز بهداشت و تبیین اهداف و استراتژی ها ی برنامه
 2. اطلاع رسانی به ادارات شهرستان و تشکیل جلسه بین بخشی با حضور ادارات شهرستان
 3. تشکیل کمیته های تخصصی برگزاری هفته سلامت و برگزاری جلسه هماهنگی اعضاء
 4. هماهنگی و مکاتبه با امام جمعه شهرستان به منظور تبیین سلامتی بر مبنای آمیزه های دینی در خطبه های نماز جمعه 23/1/87
 5. طراحی صفحه ویژه اطلاع رسانی در سایت شبکه بهداشت و درمان شهرستان
 6. مکاتبه با فرمانداری محترم شهرستان و اعلام بر نامه ها
 7. تهیه ویژه نامه هفته سلامت
 8. برگزاری همایش مهارتهای زندگی با حضور خانواده های پرسنل شبکه و سایر مدعوین
 9. برپایی نمایشگاه هفته سلامت در محل سالن اجتماعات شبکه بهداشت و درمان شهرستان قوچان
 10. نواختن زنگ سلامت در مدارس و قرائت پیام و شعارهای بهداشتی
 11. برگزاری راهپیمایی و کارناوال دانش آموزان و نونهالان با پلاکادر و پوسترهای حاوی شعارها و پیام های بهداشتی
 12. برگزاری مسابقه نقاشی ، مقاله در مقطع ابتدایی و راهنمایی شهرستان پیرامون شعارهای هفته سلامت
 13. برگزاری مسابقه نقاشی با حضور نونهالان در محل کانون پرورش فکری کودکان و اهداء جوائز به نفرات برتر
 14. عیادت مسئولین محترم ادارات و شبکه بهداشت از بیماران بیمارستان موسی بن جعفر (ع) و آسایشگاه معلولین
 15. تشکیل جلسه با حضور مربیان بهداشت آموزش و پرورش شهرستان
 16. مکاتبه با فرمانداری در خصوص ورزش صبحگاهی به مدت 15 دقیقه در روز در ادارات شهرستان
 17. کنترل فشار خون و BMI کارکنان ادارات شهرستان و همچنین ایستگاه ثابت فشار خون و BMI در میدان امام خمینی برای ارائه خدمت به عموم مردم در هفته سلامت
 18. انجام معاینات و صدور کارت سلامت برای 5 نفر از پرسنل اداراتی که در هفته سلامت با ستاد برگزاری هفته سلامت همکاری لازم را داشته اند .
 19. برگزاری همایش رسمی بزرگداشت هفته سلامت با حضور مدعوین از ادارات محترم شهرستان ، اصناف ، خیرین ، مدارس و همکاران شبکه بهداشت
 20. تقدیر از کارمندان و فعالان عرصه سلامت در حوزه شبکه بهداشت و درمان شهرستان قوچان
 21. تقدیر از خیرین و واقفین عرصه سلامت
 22. امحاء مواد غذایی فاسد و غیر قابل مصرف
 23. افتتاح یک پروژه بهداشتی درمانی
 24. افتتاح دو طرح جمع آوری زباله در روستاهای بردر و فخر آباد
 25. اهداء طناب ورزشی و کیف لوازم اصلاح و پیرایش به همکاران
 26. برگزاری برنامه پیاده روی با حضور همکاران ( محدودیت در ورود وسایل نقلیه به محوطه شبکه بهداشت در طول هفته سلامت )
 27. برگزاری نرمش صبحگاهی با حضور همکاران
 28. برگزاری اردوی تفریحی و کوهپیمایی با حضور همکاران
 29. بازدید از تصفیه خانه آب شرب شهرستان

 

كلياتي درباره موضوع روز جهاني بهداشت – سال 2009

حوادث غيرمترقبه: تأثيرات جهاني و محلي
جنگها، طوفانها، زمين‌لرزه‌ها، سوناميها و شيوع بيماريها، خشكسالي‌ها، حوادث راديولوژيك و شيميايي، حوادث غيرمترقبه‌اي مي‌باشند كه تأثيرات شديدي روي بهداشت عمومي دارند. حوادث غيرمترقبه داخلي در داخل امكانات و تسهيلات بهداشتي، نظير آتش‌سوزي و نبود آب و برق مي‌تواند به ساختمانها و تجهيزات زيان وارد كرده و در عملكرد پرسنل بخش و بهبودي بيماران تأثير داشته باشد. در نزاعها و درگيريها، پرسنل بيمارستانها به دليل نا امني و غارت رفتن تجهيزات پزشكي و داروها، محل كار خود را ترك مي‌كنند، كه اين امر باعث از هم پاشيدن بيمارستانها مي‌گردد.
در سال 2008، 321 بحران طبيعي باعث مرگ 235816 نفر گرديد كه اين رقم بيش از چهاربرابر ميزان مرگ و مير در هفت سال گذشته بوده است. اين افزايش مرگ و مير بعلت دو رويداد بوده است. براساس گزارش دپارتمان راهبرد بين‌المللي براي كاهش بحران سازمان متلل متحد (UNISDR)، طوفان نارجيس در ميانمار باعث مرگ و مفقود شدن 138366 نفر گرديد و زمين لرزه شديد در استان سيچوآن در جنوب شرقي چنين باعث مرگ 87476 نفر گرديد. قاره آسيا، يكي از قاره‌هايي بود كه دچار بحرانهاي شديد گرديده بود و 9 كشور اين قاره ميان 10 كشور دنيا هستند كه دچار بيشترين مرگ و مير در اثر حوادث غيرمترقبه گرديده‌اند. براساس گزارش UNISDR، سيل به همراه ساير بحرانهاي آب و هوايي، ميان رايجترين بحرانها در سال گذشته بودند. درگيريها در اطراف دنيا باعث رنج و آلامهاي شديد انساني شده و سيستم ارائه خدمات بهداشتي را با اختلالات شديد مواجه نموده است.
بحرانها همچنان باعث خسارتهاي اقتصادي شديد گرديده‌اند. در سال 2008، بحرانها باعث خسارتي در حدود 181 بيليون دلار گرديد كه اين رقم بيش از دو برابر ميزان خسارت در طي سالهاي 2007 -2000 بوده است. زمين لرزه سيچوان باعث خسارتي درحدود 85 ميليون دلار گرديد و گردباد آيك (IKE) در آمريكا خسارتي در حدود 30 بيليون دلار را در برداشت. اين افزايش چشمگير خسارتهاي اقتصادي و انساني بسيار نگران كننده است. با ابراز تأسف بايد بيان داشت كه اين خسارتها مي‌توانست تا حد زيادي پيشگيري مي‌گرديد اگر ساختمانها در چين، خصوصاً مدارس و بيمارستان در مقابل زلزله مقاوم‌تر بودند. آقاي سالوآنو بريسينو، مدير دپارتمان راهبرد بين‌المللي براي كاهش بحران سازمان ملل متحد اظهار داشت اگر سيستم هشدار اوليه و آمادگي در اين بحران قبل از طوفان نارجيس در ميانمار ايجاد شده بود، جان بسياري از مردم در اين منطقه حفظ مي‌گرديد.
اگرچه فقط يازده درصد از مردم در كشورهاي در حال توسعه در اثر بحرانهاي طبيعي جان خود را از دست داده‌اند، اما اين ميزان، 53درصد از مرگ و مير دنيا در اثر بحران طبيعي را در بر مي‌گيرد. اين تفاوتها نشان مي‌دهد كه پتانسيلهاي زيادي براي كم كردن تلفات انساني در كشورهاي در حال توسعه وجود دارد و علت اصلي اين مرگ و ميرها بي‌تحركي و عدم تلاش انسانها مي‌باشد.
اين فقط بخشي از تلفات و خسارتها مي‌باشد. بحرانهاي كوچكي نظير آتش‌سوزي و تصادفات وجود دارند كه تلفات انساني بيشتر را به جامعه تحميل مي‌كند. تصادفات جاده‌اي باعث مرگ و مير 2/1 ميليون نفر در طول سال و 3200 نفر در طول روز مي‌گردد و باعث مجروح و معلول شدن 20 الي 50 ميليون نفر در طول سال مي‌گردد.
حداقل 90 درصد از مرگ و ميرها در اثر تصادفات و آتش‌سوزي در كشورهاي كم درآمد و با درآمد متوسط رخ مي‌دهد و فقط 300000 نفر در اثر آتش‌سوزي جان خود را از دست مي‌دهد.
شيوع بيماري واگيردار مي‌تواند به حوادث غيرمترقبه تبديل گردند و باعث مرگ و مير و آلام شديد شوند. در طي دوازده ماه تا 12 مارس 2008، سازمان جهاني بهداشت شيوع 162 بيماري عفوني در 175 كشور دنيا را تاييد نمود. بيش از يك سوم اين بيماريها در كشورهاي آفريقايي رخ دادند. اين بيماريها شامل وبا، اسهال، سرخك، تبهاي خونريزي‌دهنده و بيماريهاي جدي نوظهور ديگر بودند. شيوع بيماريها مي‌تواند باعث هرج و مرج زياد در جامعه شده كه اين امر مي‌تواند به يك بحران طبيعي تبديل گردد. براي مثال، جسدهاي انسانها مي‌تواند باعث شيوع بيماريهاي اپيدمي گردد. خطر ديگري كه عموم را در اثر شيوع بيماري تهديد مي‌كند، جابجايي افراد جامعه مي‌باشد. چند مورد از اين بيماريها مي‌تواند باعث خطرات جدي بهداشتي گرديده كه اين خطرات مي‌تواند منجر به مشكلات شديد اقتصادي، سياسي و اجتماعي گردد.
و در نهايت، بيماريهاي عفوني علت اصلي مرگ و مير و بيماري در ميان كودكان خصوصاً ميان آوارگان و افراد جابجا شده، در طي جنگ و نزاع مي‌باشد.
 
چگونه حوادث غيرمترقبه امكانات و تسهيلات بهداشتي و ارائه خدمات بهداشتي را تهديد مي‌نمايد
جدا از اثرات حوادث غيرمترقبه روي مردم، اين حوادث به شدت بيمارستانها، كلينيكها و امكانات بهداشتي ديگر را نيز تهديد مي‌نمايند. مشكلات و معيوب بودن ساختارها و زيرساختهاي بهداشتي در زماني كه نياز شديد به آنها مي‌باشد، مي‌تواند باعث مشكلات شديد گردد. پرسنل ارائه دهنده خدمات بهداشتي در زمان تخريب بيمارستانها كشته شده‌اند. تعداد مصدومين زيادتر مي‌شود زماني كه بيمارستانها كلاً غيرفعال يا بخشهايي از بيمارستانها غيرفعال شده‌اند. زماني كه يك بحران رخ مي‌دهد، امكانات و تسهيلات بهداشتي بايد كانون ارائه كمك به مردم باشند. چنانكه آنها آسيب ببينند و نتوانند به ارائه خدمات بپردازند، افراد آسيب ديده و بيمار محلي را براي كمك پيدا نمي‌كنند.
در سال 2003، زمين لرزه الجزاير سبب شد كه پنجاه درصد از امكانات و تسهيلات بهداشتي در مناطق زلزله زده بخاطر آسيب‌ديدگي نتوانند به فعاليت خود ادامه دهند. در سال 2005 در مناطق لرزه زده در پاكستان را 49 درصد از امكانات و تسهيلات بهداشتي از بيمارستانهاي تخصصي گرفته تا كلينيكهاي روستايي و مراكز توزيع دارو كلاً تخريب شدند. در دسامبر 2004 سونامي اقيانوس هند، به سيستمهاي بهداشتي كشوري و محلي كه ارائه دهنده خدمات بهداشتي به ميليونها نفر بودند صدمه زد. در استان آكه شمالي اندونزي 61 درصد از امكانات و تسهيلات بهداشتي آسيب ديدند.
عليرغم قانونهاي بين‌المللي، در درگيريها، امكانات و تسهيلات بهداشتي مورد تهاجم قرار مي‌گيرد يا براي اهداف نظامي مورد استفاده قرار مي‌گيرد. امكانات و تسهيلات بهداشتي در بوسني هرزگوين، سومالي، جمهوري آفريقاي مركزي و نوار غزه مورد تهاجم قرار گرفتند. حوادث غيرمترقبه ممكن است در بناهاي زيرساختي مراكز ارائه دهنده خدمات بهداشتي نظير آتش‌سوزي‌ها، قطع شدن جريان برق و آب در بناها رخ دهد. حوادث غيرمترقبه راديولوژيك و شيميايي در داخل و نزديك امكانات بهداشتي مي‌تواند باعث اختلال در ارائه خدمات بهداشتي گردند.
همچنين، حوادث غيرمترقبه مي‌تواند جان پرسنل بهداشتي نظير پزشكان، پرستاران، رانندگان آمبولانسها و پرسنل بهداشتي ديگر را به خطر بيندازد. زماني كه يك بيمارستان مورد تهاجم نظامي قرار مي‌گيرد، بخشهاي بيمارستان و آمبولانسها منهدم مي‌گردند و پرسنل ارائه دهنده خدمات بهداشتي كشته يا مجروح مي‌گردند. زماني كه پرسنل بهداشتي تضعيف شوند و نتوانند به كار خود ادامه دهند، ارائه خدمات بهداشتي بيشتر مختل مي‌گردد.
 
حتي اگر تسهيلات و امكانات بهداشتي در طي اپيدمي و شيوع بيماري مورد آسيب قرار نگيرند، خدمات و ارائه مراقبت سالم مي‌تواند صدمه ببيند. افزايش درخواست براي خدمات بهداشتي و كمبود نيروهاي بهداشتي مي‌تواند باعث اختلال در ارتباطات، تهيه وسايل و حمل و نقل گردد. اين امر باعث اختلال در ارائه مراقبت براي بيماران با بيماري مزمن نظير HIV و سل مي‌گردد.
اگر اقدامات براي پيشگيري و كنترل بيماريهاي عفوني مؤثر نباشد، مراكز ارائه دهنده خدمات بهداشتي مي‌توانند باعث تشديد شيوع بيماريها و ايجاد مواردي از بيماريها ميان بيماران يا پرسنل ارائه دهنده خدمات بهداشتي گردد كه اين امر مي‌تواند ارائه خدمات به بيماران را بيشتر تضعيف نمايد.
قطع شدن جريان برق در طي بحرانها مي‌تواند كارخانه‌هاي تصفيه آب را از كار انداخته و باعث افزايش خطر شيوع بيماريهايي كه از طريق آب انتقال مي‌يابند گردد و همچنين در امور روزمره بيمارستانها نظير حفظ زنجيره سرد واكسن را مختل سازد. قطع شدن گسترده برق در نيويورك در سال 2003 باعث افزايش بيماري اسهال در اين شهر گرديد.
 
چرا بايد امكانات و تسهيلات بهداشتي را سالم نگاه داريم؟
داشتن امكانات بهداشتي سالم يك مسئوليت جمعي مي‌باشد.
بيمارستانها با اهميت‌تر از ساختمانهاي معمولي مي‌باشند. آنها سرمايه بسيار مهمي مي‌باشند كه در قلب جامعه قرار مي‌گيرند. بيمارستانها محلي مي‌باشند كه اغلب زندگي بشر در آنجا آغاز و خاتمه مي‌يابد. بدليل نقش مهمي كه بيمارستانها در زندگي ما دارند، اين مسئوليت همگان مي‌باشد كه از مقاوم بودن بيمارستانها در حوادث غيرمترقبه اطمينان حاصل گردد.
 
سه دليل براي اينكه چرا ما بايد بيمارستانها را در وضعيتهاي اضطراري سالم نگه داريم در ذيل آمده است:
1- بيمارستانها زندگي‌ها را نجات مي‌دهند و از سلامت حفاظت مي‌نمايند.
بيمارستان‌ها در طول بيست و چهارساعت روز بيمار دارند و نمي‌توانند به آساني خالي شوند. اين بيمارستانها بايد به كار خود ادامه دهند اگر قرار است بيماران خصوصاً نوزادان و بيماران نيازمند مراقبتهاي ويژه زنده بمانند. اگر كار بيمارستانها و مراكز ارائه دهنده خدمات بهداشتي مختل گردد يا ساختمانهاي بيمارستانها آسيب ببيند، ارائه خدمات فوري و روزمره مختل مي‌شود يا ممكن است كلاً متوقف گردد كه اين امر سبب مي‌شود كه افراد بيمار و آسيب‌ديدگان نتوانند خدمات بهداشتي مورد نياز را دريافت دارند. سيستمهاي بهداشتي نيازمند اين امر مي‌باشد كه يكسري از سازمانهاي دولتي، خصوصي و غيردولتي باهم كاركنند تا بتوانند خدمات لازم را به جامعه ارائه دهند. در زمان بحران، همكاري سازمانهاي فوق‌الذكر بسيار با اهميتر مي‌گردد. بيمارستانها، مراكز مراقبت بهداشت اوليه، آزمايشگاهها، داروخانه‌ها و بانكهاي خون بايد با بخشهاي غيربهداشتي ديگر نظير وزارت نيرو و وزارت راه و ترابري و اداره پليس كاركنند تا استمرار ارائه خدمات بهداشتي ميسر گردد.
مراكز ارائه دهنده خدمات بهداشتي محلي امن براي مردم در طي حوادث غيرمترقبه محسوب مي‌شوند. بيمارستانها و پرسنل آنها بايد توسط تمام گروهها خصوصاً جنگجويان در طي يك نزاع، بايد بعنوان محل و افراد بيطرف در نظر گرفته شود و تحت هيچ گونه خشونتي قرار نگيرد. متاسفانه، به مفاد قوانين بين‌المللي بشردوستانه در اين زمينه اغلب رعايت نمي‌شود. در طي حوادث غيرمترقبه، مراكز ارائه دهنده خدمات بهداشتي نقش مهمي را ايفاء مي‌نمايند، اين مراكز:
- مراقبت اضطراري به افراد آسيب ديده (مراقبتهايي نظير جراحي و انتقال خون) و افراد شديداً بيمار در هنگام شيوع بيماريهاي واگير.
- جمع‌آوري و تحليل اطلاعات درباره بيماري و مرگها بمنظور تشخيص و پيشگيري از شيوع بيماريهاي واگير بالقوه.
- ارائه خدمات بهداشتي بلندمدت در قبل و بعد از وضعيت اضطراري، مردم نيازمند مراقبت پرستاري و پزشكي بلند مدت، خدمات بهداشتي مادر و كودك، بازتواني مجروحين، مديريت بيماريهاي مزمن و حمايت رواني – اجتماعي بعد از اتمام وضعيت اضطراري مي‌باشند.
- ارائه خدمات ايمن‌سازي بمنظور پيشگيري از بيماريهاي واگير نظير سرخك كه مي‌تواند باعث مرگ و مير كودكان گردد.
- ارائه خدمات حياتي نظير آزمايشگاهها، بانكهاي خون، آمبولانسها و امكانات توانبخشي، امكانات براي افراد مسن و داروخانه‌ها
 
2- حفاظت از سرمايه
زماني كه يك بيمارستان تخريب و از كار مي‌افتد، هزينه زيادي را بر دولتها تحميل مي‌نمايد. بيمارستانها و مراكز ارائه‌دهنده خدمات بهداشتي سرمايه‌هاي بزرگ براي هر كشور هستند و تخريب و آسيب ديدن آنها بار اقتصادي زياد دارند. در تعدادي از كشورها، تا هشتاد درصد از بودجه بهداشتي صرف بيمارستانها و مراكز ارائه دهنده خدمات بهداشتي مي‌گردد. بازسازي يك بيمارستان كه خراب شده، دو برابر ساخت اوليه هزينه دارد.
 
3- حفاظت از ثبات اجتماعي
اگر خدمات بهداشتي و اورژانس در طي حوادث غيرمترقبه ارائه نگردند، اعتماد عمومي تضعيف شده و بر تنشهاي سياسي دامن زده مي‌شود. برعكس، اگر پاسخگويي مؤثر در وضعيت اضطراري انجام گيرد و مراكز ارائه دهنده خدمات بهداشتي داراي عملكرد مناسب باشند، اين امر مي‌تواند ثبات و همبستگي جامعه را بيشتر نمايد. بيمارستانها، محلي امن براي عموم در طي نزاعها و حوادث غيرمترقبه ديگر مي‌باشند زيرا اين محلها، مكاني بيطرف بوده و توانايي حفاظت از سرمايه‌هاي بهداشتي و اجتماعي را دارند. چگونه از امكانات و تسهيلات بهداشتي حفاظت نماييم.

 

پيام مديركل سازمان جهاني بهداشت

 

زماني كه يك بحران يا حادثه غيرمترقبه اتفاق مي‌افتد، اكثر مردم در نتيجه اين رويداد جان خود را از دست داده يا نجات مي‌يابند. مردم روي بيمارستانها و مراكز ارائه دهنده خدمات بهداشتي براي پاسخگويي سريع و كارآمد حساب باز مي‌كنند زيرا اين مكانها، محل مداوا و امداد رساني اصلي آسيب‌ديدگان مي‌باشند.

اگر چنانچه مراكز ارائه دهنده خدمات بهداشتي در يك بحران يا حادثه غيرمترقبه نتوانند به كار خود ادامه دهند، بر شدت فاجعه افزوده خواهد شد. زماني كه يك بيمارستان تعطيل يا عملكردش مختل شود، افرادي كه نيازمند مراقبت در حوادث غيرمترقبه مي‌‌باشند ممكن است جان خود را از دست دهند. اختلالات در خدمات روزمره نيز مي‌تواند باعث مرگ افراد گردد.

در طي بحرانهاي بزرگ نظير زمين لرزه و سيل، تعدادي از كشورها پنجاه درصد از ظرفيتهاي بيمارستاني خود را از دست داده‌اند، درست در زماني كه خدمات اين بيمارستانها به شدت مورد نياز بوده است. علاوه بر خسارت و تلفات جاني، عملكرد ضعيف مراكز ارائه دهنده خدمات بهداشتي در طي يك حادثه غيرمترقبه مي‌تواند يك طغيان عمومي گردد، خصوصاً زماني كه ساختمانهاي مراكز ارائه دهنده خدمات بهداشتي فرسوده يا براساس اصول معماري ساخته شده باشد.

چنين نگرانيهايي كاملاً بجا مي‌باشد زيرا مدارك و شواهد نشان مي‌دهد كه هزينه‌هاي بيمارستانهايي كه مي‌توانند در مقابل بلايايي نظير زمين لرزه، سيل يا بادهاي تند مقاوم باشند، در مقابل ساير ساختمانهاي غيراستاندارد كمتر مي‌باشد. همچنين هزينه استاندارد نمودن امكانات بهداشتي موجود كه بتوانند در حوادث و بلايا به خدمت‌رساني خود ادامه دهند، كمتر از بازسازي اين امكانات دچار بحران شده، خواهد بود.

ادغام نمودن مديريت خطرات و آمادگي در برابر حوادث غيرمترقبه در برنامه‌هاي بيمارستان بمنظور مقابله مؤثر با حوادث غيرمترقبه هزينه چنداني را در بر نمي‌گيرد.

بمنظور گراميداشت روزجهاني بهداشت امسال، سازمان جهاني بهداشت اجراي يكسري از تجربه‌هاي موفق در زمينه حفاظت و ايمن نمودن بيمارستانها در حوادث غيرمترقبه با هر ميزان هزينه را حمايت مي‌نمايد. جدا از ساختار بيمارستانها، برنامه‌ريزي مناسب و انجام تمرينات آمادگي در قبل از بحران مي‌تواند باعث اقدامات مناسب در زمان بحران گردد. اين اقدامات عبارتند از: ايجاد سيستمهاي اخطار اوليه، ارزيابي ساده از ايمني و سلامت بيمارستانها، حفاظت از تجهيزات و امكانات بهداشتي و آماده نمودن پرسنل براي كنترل خسارت و تلفات گسترده و كنترل عفونتها.

انواع مختلف حوادث غيرمترقبه مي‌تواند باعث آسيبهاي خاص گردد براي مثال، زمين لرزه مي‌تواند باعث آسيبهاي جسمي و سيلها مي‌تواند باعث هيپوترمي شود كه بهبودي از اين ضايعات، نيازمند داشتن افراد آموزش ديده و امكانات خاص مي‌باشد. اين نيازها مي‌تواند از قبل پيش‌بيني شود و ظرفيتهاي لازم براي كنترل آنها بوجود آيد.

منطقي و عاقلانه است كه برنامه‌ريزي قبلي را داشته باشيم. آمار بحرانها و حوادث غيرمترقبه در سراسر دنيا رو به افزايش است. اين روند همچنان ادامه خواهد يافت همانگونه كه افزايش شهرنشيني باعث فشار روي امكانات و تسهيلات بهداشتي شده و تغييرات زياد هوايي باعث بحرانهاي آب و هوايي شديد گرديده است. بايد مناطقي كه مستعد بحران و در معرض بحران بيماري واگير و بيماري پاندميك هستند را شناسايي نماييم.

تجارب فراوان نشان مي‌دهد زماني كه بيمارستانها داراي عملكرد مناسب و ايمن هستند مي‌توان

تاريخ بروز رساني : دوشنبه 10/01/88 ساعت 13:01

Mashhad University of Medical Sciences Contact Details:
Main address: University St., Ghoraishy Building 91375-345 Mashhad, Iran ,
Tel:( 98 511) 841 2081-5 , Fax:( 98 511) 8430249 , E-mail: Info(at)mums.ac.ir Members: - Schools and Hospitals School: Dentistry , School: Health , School: Medicine , School: Nursing & Midwifery , School: Paramedical , School: Pharmacy , School: Traditional Medicine , Hospital: Dr.Sheikh , Hospital: Dr.Shariati , Hospital: Emam Reza , Hospital: Ghaem , Hospital: Hashemi Nezhad , Hospital: Ibn-e-Sina , Hospital: Khatam-al-Anbia , Hospital: Montaserie , Hospital: Ommul-Banin , Hospital: Omid , Hospital: Shahid Kamyab , Hospital: Taleghani , History: Mashhad Faculty of Medicine was officially opened on Nov. 23, 1949 by Dr Zanganeh, the minister of culture. The school started out with 61 students, one associate professor and seven tutors. In 1956, when the school of Arts opened, the two schools merged to form the University of Mashhad. In 1989, the faculties offering Medical Sciences' degrees across the country separated from the Ministry of Culture and Higher Education. New emerging Medical Universities have gone under management of Ministry of Health, Treatment and Medical Education. Thus the original University of Mashhad was divided into two independent universities: "Ferdowsi University of Mashhad" and "Mashhad University of Medical Sciences'. Mashhad University of Medical Sciences operates at present with 8 faculties, 32 hospitals, 179 rural and 147 urban health centers. It covers an enormous area stretching from the north east to the central parts of the country, which makes it the largest university of Medical Sciences providing health care and treatment services. With 597 teaching staff, 1645 MDs with different specialties, 138 dentists, 123 pharmacists and 25, 402 employees, the university provides health care and medical services to the area's large population as well as to over 25 million tourists a year.

قوچان، خیابان امام خمینی، شبکه بهداشت و درمان شهرستان قوچان کدپستی 9471954643، صندوق پستی 148 تلفن : 1- 47224060 0581 نمابر : 47224060 0581 پست الکترونیک : DNGhoochan@mums.ac.ir
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت مربوط به دانشگاه علوم پزش کی مشهد می باشد و هرگونه کپی برداری از مطالب ان تنها با ذکر منبع بلا مانع است .